Zatočte se svým trápením

Bolestivá menstruace

Bolestivá menstruace postihuje skoro každou ženu. Proč k ní dochází a jak se proti ní bránit? Lékařská, praktická či přírodní cesta, která je ta pravá?

Bolestivá menstruace neboli Dysmenorrhoea se projevuje silnými bolestmi v podbřišku a bederní krajině, nevolností, zvracením a průjmy (v některých případech naopak zácpou). Většinou k těmto potížím dochází v prvních dvou dnech cyklu, kdy je menstruační krvácení nejsilnější.

Bolestivou menstruací trpí 75 % žen, především ve věku do 25 let. K zmírnění či úplnému zmízení přirozenou cestou může u ženy dojít po prvním porodu.

Proč k bolestivé menstruaci dochází?

Dysmenorrhoea se dělí na primární a sekundární.

K primární dochází díky zvýšené tvorbě tzv. prostagladinů vznikajících v děložní sliznici, které způsobují křečovité stahy dělohy.

V případě sekundární může být na vině cysta, endometrióza, zánět, myom ap. Bolest bývá velice silná a je doprovázena dalšími příznaky podle daného problému; výtoky, nadměrné krvácení, ...

Prášky na bolestivou menstruaciDůležité je nezanedbávat pravidelné gynekologické prohlídky a přesvědčit se, zda-li se opravdu jedná pouze o primární Dysmenorrhoeu.

Jak zatočit s bolestí?

Rady zde zmíněné se týkají pouze primární formy bolestivé menstruace, příčiny sekundární je nutné řešit s lékařem. Neléčené obtíže můžete těmito způsoby ještě zhoršit!

Existuje hned několik způsobů, jak bolestivou menstruaci zmírnit, ba dokonce plně odstranit. Lze je dělit na tzv. lékařskou cestu, praktickou a přírodní.

Pomoc od moderní medicíny

V dnešní době už nemusejí ženy spoléhat na babku kořenářku nebo na štěstí, že právě jim se bolestivá menstruace vyhne. Mají možnost sáhnout po lécích tlumících zánět a bolest, nebo po hormonální léčbě.

Léky, které jsou známé svým účinkem na bolestivou menstruaci (před jejich použitím se informujte u svého lékaře či lékarníka, důkladně také prostudujte příbalový leták):

 • Volně prodejné
  • Ibuprofen
  • Ibalgin (600 už na předpis)
  • Valetol - silný, vhodný pouze pro osoby nad 15 let, při prvním použití se doporučuje zkusit pouze polovinu tablety
  • Saridon - silný, výborný také na bolesti hlavy
  • Panadol - mírnější, nemusí zabrat každé ženě
 • Na předpis
  • Nimesil - účinný, navíc v podobě rozpustného prášku s pomerančovou vůní, takže i dobře chutná
  • Aulin - účinný, buď jako tablety nebo ve stejné podobě jako Nimesil
  • Algifen - účinný, ale pozor, ovlivňuje schopnost řídit

Upozornění: Tyto léky (kromě Panadolu) se nedoporučují v případě, že se žena snaží otěhotnět. Jejich použití může vést ke snížení plodnosti. Jejich užívání je zakázáno při kojení (Panadol lze užívat jeden den, pak už jen po dohodě s lékařem).

Pomoci vám může také užívání hormonální antikoncepce, která bolestivou menstruaci zpravidla zcela odstraní. Na jejím výběru a užívání je nutné domluvit se s gynekologem.

Pomocníčkové všude kolem nás...

Zbavit se bolestivé menstruace lze i bez lékařů a prášků. Existuje velké množství praktických rad, jak si od bolesti ulevit.

Jídelníčkem k bezproblémové menstruaci

Pokud nemáte zájem měnit celý svůj jídelníček, doporučuje se alespoň provést několik změn pár dní před menstruací a v jejím průběhu.

Důležitý je příjem vitaminů B6 (působí proti nadýmání) a C, železa, vápníku a hořčíku (proti křečím), což po praktické stránce znamená baštit ovoce (banány, avokádo, ...), zeleninu (špenát, ...), ryby, kuřecí maso, oříšky a semena, sojové potraviny a celozrné pečivo (pro snadější trávení a zabránění zácpě).

Doporučuje se také pít hodně tekutin, omezit solení, vyhýbat se sladkým a tučným dobrůtkám, které většinou způsobí pouze pocit únavy a nadýmání. Prospěšným vám nebude v těchto dnech ani kofein, který díky svým povzbuzujícím účinkům může bolesti ještě znásobit.

Uvolněte se, zacvičte si, udělejte si masáž, ...

Během menstruace se držte hlavního pravidla - být v teple. Schoulit se pod deku se vám v práci pravděpodobně nepovede, ale vhodným oblečením nic nezkazíte. Dávejte pozor na břicho, bederní krajinu a nohy. Jakmile budete mít možnost, udělejte si dobře přiložením teplého termoforu na podbřišek. Zajímavým pomocníkem pro zmenšení menstruačních křečí je pak krátká koupel v horké vodě s rozmarýnem či tymiánem.

Nechce se vám v těchto dnech nic dělat? Překonejte se! Správné cvičení vám může pomoci. Ať už zvolíte jakýkoli pohyb, vyvarujte se přepínání. Sportování na olympijské úrovni vám nijak nepomůže, v tomto případě je především potřeba pozvolna protáhnout svalstvo celého těla.

 • pravidelné cvičení cviků podle metody Ludmily Mojžíšové
 • jóga - pokud nemáte zájem věnovat se jí, zkuste alespoň polohu zajíce, jež vám právě od této bolesti uleví

Tip: Klekněte si, opřete se o paty, ruce natáhněte před sebe a čelem se dotkněte podložky. Zavřete oči, uvolněte se a čekejte, dokud bolest nepoleví.

 • plavání
 • aerobik
 • sex - pokud si zvolíte tuto disciplínu, dbejte na zvýšenou hygienu a opatrnost

Masáž je příjemná, i když k ní není důvod. V těchto kritických dnech za ní ale budete naprosto vděčné. Nenachází-li se v okolí žádný dobrovolník, nezoufejte. Příjemně se namasírovat zvládnete i samy.

 • masáž břicha - začít s masáží je vhodné týden před očekávanou menstruací, každý den si udělejte chvilku a s pomocí oleje, například slunečnicového nebo ze sladkých mandlí, předcházejte menstruačním křečím (pokud bude koho, požádejte o masáž beder)

Tip: Do oleje lze přidat levandulovou silici, tak dvě až tři kapky.

 • masáž akupresurních bodů nacházejících se na chodidlech - jemně stlačte palci a konečky ostatních prstů body v prohlubinách z obou stran pat a opakujte několik minut

Ani příroda nás nenechala ve štychu...

Bylinkový čajDáváte-li přednost přírodní cestě, od bolesti vám mohou pomoci například tyto výjimečné rostlinky:

Kontryhel

Bylinka, která se stala u žen velice oblíbenou, pomáhá nejen při bolestivé menstruaci, nýbrž celkově srovnává ženský organismus. Užívá se v podobě čaje, v šálku spaříme množství o jedné lžičce a necháme na deset minut vylouhovat. Pro srovnání cyklu a zmírnění bolesti při menstruaci se doporučuje užívat jej 2x denně po dobu celého cyklu.

Tip: Ženy, které se snaží otěhotnět, by ho měly pít pouze v období od menstruace do ovulace, kdy pomáhá k růstu děložní sliznice.

Upozornění: Užívání kontryhele může být škodlivé. Máte-li například endometriózu, kontryhel neužívejte, nemoc by pouze podpořil a váš stav by se zhoršil. Ujistěte se tedy u lékaře, že trpíte pouze primární Dysmenorrhoeou.

Maliník

Maliníkové listí znají především rodičky, které by ho měly začít užívat pár dní (ale klidně i měsíc) před očekávaným porodem kvůli jeho příznivému vlivu na dělohu. Jeho účinku můžete ale využít i při bolestivé menstruaci. S jeho užíváním začněte zhruba týden před očekávanou menstruací a pijte ho po jednom až dvou šálcích denně. Příprava je stejná jako u kontryhele.

Meduňka

Tato bylinka se užívá na uvolnění křečí. Opět v podobě čaje ji užíváme po jednom šálku denně. V tomto případě je ale nutné vylouhovat množství o dvou lžičkách. Stejného účinku dosáhneme i s bylinkou jablečníkem.

Řebříček

O ne zrovna lahodném čaji z řebříčku platí, že co je zdravé, není příliš dobré. Avšak hořkou chuť vám vynahradí svým osvědčeným účinkem. Šálek ze dvou lžiček bylinky se doporučuje upíjet během celého dne. Nejen, že zmírní bolesti, měl by navíc pomoci i při silném krvácení.

Len setý

Tuto užitečnou bylinku lze užívat při více obtížích, vás bude zajímat především jeho účinek na silnou a bolestivou menstruaci a to, že funguje jako jemné projímadlo. Lněná semínka můžete přidávat do nejrůznějších pokrmů, před konzumací je rozemelte, případně pečlivě rozkousejte. Doporučená denní dávka je maximálně dvě polévkové lžíce. Jste-li spíše na čaje, podrťte dvě až tři lžičky semínek na šálek vody a vařte asi 10 minut, čaj neceďte. Můžete si také udělat teplý obklad. Rozdrcená semínka vložte do plátěného sáčku, ponořte na 10 minut do horké (ne vařící) vody, nechte okapat a přiložte.

Tip: V obchodech můžete nyní nalézt ohřívací plyšová zvířátka, která právě lněná semínka obsahují.

Sezam

Čaj ze sezamových semínek vám pomůže nejen na bolestivou menstruaci, ale prý zlepšuje i náladu, což určitě není na škodu. Příprava je stejná jako u čaje ze lněných semínek, avšak užívat ho můžete i třikrát denně.

Tip: Má přiznivý vliv na tvorbu a kvalitu mateřského mléka.

Na uvolnění napětí v děloze můžete zkusit také například čaj ze skořice nebo zázvoru, z heřmánku, lipového květu nebo kozlíku lékařského.

K sehnání jsou tito přírodní pomocníci v lékárnách, čajovnách, krámcích s přírodními produkty, e-shopech ap.

O podrobných informacích k bylinkám a čajím se můžete dočíst v poradně v kategorii Bylinky a čaje.

Článek pro vás sepsala:

Bývalá uživatelka #20955

Nejlepší rádkyně

Aktivita na WomenZone

TOPlist