Bolest a strach z neplodnosti

Endometrióza

Nemoc, vyskytující se speciálně u žen, doprovázena bolestí při menstruaci, pohlavním styku či možnou neplodností. Seznamte se s endometriózou.

Endometrióza patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění v reprodukčním věku žen. Vyskytuje se u 20-50% žen, které mají problémy s početím a u 50% žen trpícími pánevní bolestí.

Co je to endometrióza?

Je to onemocnění, kdy se ložiska děložní sliznice (tzv. endometrium) vyskytují mimo děložní dutinu. I přes nenormální umístění tato ložiska fungují stejně jako ta v děložní dutině, což znamená, že během menstruace krvácejí. Nedochází k velkému krvácení, ale opakováním se okolo ložisek mohou vytvářet cysty nebo jizvy a z těch dokonce až srůsty.

Jaké jsou typy endometriózy?

  • na pobřišnici - tzv. peritoneální endometrióza; je nejlépe rozeznatelná, protože tvoří okem viditelné skvrny
  • na povrchu vaječníků - tzv. ovariální endometrióza; může způsobovat velké cysty naplněné hnědou tekutinou, díky které jsou nazývané čokoládovými cystami
  • přepážka mezi pochvou a konečníkem - tzv. endometrióza rektovaginálního septa; tvoří se při ní tuhé uzlíky, které způsobují trvalou a velkou bolest  
  • uvnitř děložní svaloviny - tzv. adenomyóza; většinou bývá doprovázena endometriózou peritoneální nebo děložními myomy (svalové uzly na děloze), způsobuje zvýšení krvácení při menstruaci, bolesti při pohlavním styku a bolestivou menstruaci

Nejčastěji se můžeme setkat s rozdělením na čtyři základní stupně závažnosti endometriózy. Minimální, lehká, střední a těžká. Avšak neplatí, že čím horší je stupeň endometriózy, tím horší jsou příznaky. Některé ženy nemají příznaky i při nejvyšším stupni a naopak.

Co endometrióza způsobuje?

  • Srůsty vzniklé poškozením tkání
  • Bolest při pohlavním styku
  • Bolesti při menstruaci
  • Problémy s početím způsobené jak srůsty, tak chemickými látkami vznikajícími v ložiscích endometriózy

Jak se endometrióza pozná?

Potvrdit endometriózu lze s jistotou jedině při laparoskopii. Při té lze zároveň odstranit cysty, srůsty i ložiska endometriózy.

Jak se endometrióza léčí?

Jakým způsobem tuto nemoc léčit není přesně stanoveno a i názory, zda jsou jednotlivé postupy léčby účinné, se liší. Vzhledem k tomu, že následky endometriózy se zhoršují s každým menstruačním cyklem, je asi nejefektivnějším a také nejpřirozenějším způsobem léčby otěhotnění. Ovšem to při tomto onemocnění není někdy zrovna jednoduché.

Další možnost léčby je již zmíněné laparoskopické odstranění ložisek endometriózy. Úspěšnost této léčby závisí na velikosti a umístění ložisek.

Léčba konzervativní je založena na stavu bez menstruace pomocí hormonálních léků navozujících "umělý přechod". Ten může způsobit obtíže jako deprese, změnu nálad, migrény, poruchu spánku nebo návaly. Ty však po ukončení léčby (většinou 3 až 6 měsíců) odezní.

V některých případech postačí i hormonální antikoncepce, která sníží nejen hormonální podněty ložisek, ale také bolest.

Bohužel ani jedním tímto způsobem nelze zaručit, že se obtíže spojené s endometriózou po nějaké době nevrátí.

Malá rada na závěr

Pokud vám lékaři diagnostikovali právě endometriózu, nemusí to vždy znamenat neplodnost. Mnoho žen s touto diagnózou se může pochlubit hned několika potomky. Proto nepropadejte panice, dobrá psychika je jedním z nejdůležitějších léků.

Článek pro vás sepsala:

Bývalá uživatelka #18668

Nejlepší rádkyně

Aktivita na WomenZone

TOPlist