Co se děje v bříšku po dobu těhotenství

Vývoj plodu

Těhotenství trvá 40 týdnů (počítáno od poslední menstruace), z nichž se 38 týdnů vyvíjí plod. Popišme si, co se bude v těchto týdnech dít.

1.týden: Poslední menstruace.

2.týden: Ovulace (ve vaječníku dozraje folikul, praskne a uvolní se vajíčko, které putuje do vejcovodu).

3.týden: Oplodnění ve vejcovodu. Oplodněné vajíčko postupuje do dělohy a začíná dělení. Kolem 5. dne po oplodnění vajíčko doputuje do dělohy a začíná se uhnizdovat ve sliznici. Vytvoří se zárodečný terčík, který měří asi 0,15 mm.

4.týden: Dojde k nidaci (uhnízdění - při kterém může nastat slabé krvácení). Od okamžiku uhnízdění čerpá vajíčko výživu z děložní sliznice. Vytvářejí se první dvě buněčné vrstvy – zevní (ektoderm) a vnitřní vrstva(entoderm).

5.týden: Mezi vrstvami buněk se objevuje třetí – mezoderm. Embryu jsou tři týdny. Koncem tohoto týdne vzniká základ nervové soustavy, mozku a srdce.

6.týden: Embryo vypadá jako malá fazole, už má mozek a srdíčko o velikosti špendlíkové hlavičky. Pomalu začíná fungovat srdce. Vznikají končetiny a jsou tvořeny základy pro většinu orgánů.

7.týden: Hlavička stále roste, můžeme pozorovat základy očí, úst a nosu. Začínají růst dolní končetiny. Srdíčko embrya bije asi 150 krát za minutu, je to skoro dvakrát rychleji než u dospělého člověka. Embryo je už 4-8 mm dlouhé.

Zvětšování bříška

8.týden: Objevují se oční víčka, jazyk a prstíky u dolních končetin. Vznikají plíce a žaludek - jsou již tedy vytvořeny základy všech orgánů. Bijící srdeční sval embrya je již zřetelný. Kostra je zatím tvořena pouze chrupavkou a dále roste. Embryo je dlouhé až 2 cm.

9.týden: Embryo má tvar podobný dítěti. Je vidět nos, prstíky. Vznikají první svaly, pupečník a oční panenky, čočky i sítnice (embryo začíná vidět).

10.týden: Začíná fetální období. Plod má lidskou podobu a v jeho těle začínají fungovat první reflexy, vnímá už i bolest. Vnitřní orgány jsou již vyvinuty, ale ještě nejsou umístěny jako u dospělého jedince.

11.týden: Vytvářejí se klouby, trávicí soustava a ledviny jsou již na správném místě. Vyvíjejí se čich a další smysly. Jen pro představu, plod měří asi 4 cm a váží asi 20g, jeho chodidlo teď měří asi 2,5 mm.

12.týden: Vytvářejí se hlasivky a na očích se tvoří duhovka. Plod se začal více pohybovat, umí zatnout ruce v pěst, umí otvírat ústa (zívat, sát). Dozrávají chuťové buňky a začíná pracovat imunitní systém. Vyvíjejí se váčky od všech vlasů, chloupků a vousů. Plod má asi 5 cm.

13.týden: Plod je asi 8 cm dlouhý a váží 25 gramů. Chrupavky v těle plodu se pomalu přetvářejí na kosti, jsou vidět i žebra v páteři. Plod začíná tvořit už vlastní moč a žluč.

14.týden: Plod pohybuje rukama a nohama v kloubech, dolní končetiny jsou již delší než horní. Na rukách i nohách pomalů narůstají nehty. Hlavička se začíná narovnávat. Plod polyká tekutiny, které ho obklopují a  močí je vrací zpět. Začíná sekrece hormonů štítné žlázy. Plod je asi 10 cm dlouhý a váží 30 gramů.

15.týden: Plod je dlouhý 11 cm, váží kolem 50 gramů. Miminko užívá mimické svaly obličeje, začíná mu narůstat obočí. Jeho pokožka je tenká, ale porůstá jemnými chloupky. Začíná fungovat sluch.

16.týden: Plod nyní váží asi 100 gramů a měří 12 cm. Díky ukládání vápníku se mu zpevňuje nadále kostra, klouby lze už bez problémů pohybovat. Svalstvo je již ovlivňováno podněty z jeho mozku. Tělo začíná tvořit první protilátky.

17.týden: Plod si hraje s prsty, cucá je a svírá. Na očích mu narůstají řasy, ale má je stále zavřené. Utváří se slepé střevo.

18.týden: Plod je asi 14 cm dlouhý a váží kolem 200 gramů. Kosti nadále tvrdnou, sílí svaly a pohyby jsou stále častější a silnější. Na prstech se utváří šrafování (otisk prstu).

19.týden: Tvoří se podkožní tuk. Střevo začíná produkovat trávicí šťávy, plodová voda se vstřebává ze střeva do krevního oběhu. Plod mění svojí polohu - kope a mele sebou.

20.týden: Kůže je složená ze čtyř vrstev. Vylepšuje se nervová soustava. Lze spolehlivě určit pohlaví. Holčičkám se právě teď tvoří pochva, v jejích vaječnících je nyní založeno na 6 milionů vajíček.

Vývoj plodu

21.týden: Délka plodu je asi 18 cm, váží kolem 360 gramů. Velikost těla je už poměrem k hlavě větší, tvoří dvě třetiny velikosti plodu. Na jazyku jsou chuťové pohárky.

22.týden: Mozek plodu stále narůstá. Vytvořily se potní žlázy, oční duhovka se vybarvuje do modra. U chlapečka začínají nyní varlata sestupovat do šourku. Váží asi 400 gramů, měří kolem 19 centimetrů.

23.týden: Pokožka stále sílí, chloupky, které ji pokrývají, jsou tmavší. V dásni  jsou zárodky všech prvních zubů.

24.týden: Hranice viability, plod je poprvé schopný přežít mimo dělohu. V tuto dobu váží mezi 500 a 600 gramů.

25.týden: Plod váží asi 700 gramů a měří 20 centimetrů. Dále se vyvíjejí plíce, trávicí soustava a mozek. Plodová voda se obnovuje asi každé 3 hodiny.

26.týden: Pod kůží se hromadí další tuk. Plod reaguje na vnější podněty (zvuky a pohyby). Stále rostou a dále dozrávají plíce. U chlapců se produkuje testosteron.

27.týden: Dovyvinuli se chuťové buňky a oči, které jsou i tak stále po většinu doby zavřené. Na vrchní části mozku se vytvářejí mozkové závity.

28.týden: Plod rozeznává hlasy svých rodičů a odlišuje dobu spánku a bdění. Kůže už je skoro vypnutá, protože plod ukládá další tuky.

29.týden: Plod má asi 25 centimetrů. Kosti se stále prodlužují a sílí. Pohyby jsou v tomto období intenzivní - plod má okolo sebe stále dost místa a má již úctyhodnou hmotnost, asi 1200 gramů.

30.týden: Kostní dřeň sama zvládá krvetvorbu. Sílí vlásky a nehty. Převážná část miminek je již ve správné porodní poloze.

31.týden: Plod otevírá oči, zavřené je má pouze při spánku. Duhovky jsou tmavě modré. V plicích se tvoří látka surfaktan, která pomáhá rozvoji plic. Její přítomnost zvyšuje také šanci na přežití u předčasně narozených dětí.

32.týden: Plod má asi 30 centimetrů, jeho pokožka již není červená - stále více růžoví a ukládá se pod ni postupně další tuk.

33.týden: Orgány dozrávají a jejich funkce je již téměř připravena pro samostatný život. Chmýří, kterým bylo miminko dosud pokryto, se nahrazuje mázkem (ochranná vrstva).

34.týden: Došlo již k dozrání plicní tkáně. Imunita plodu je již schopná bojovat proti pár infekcím. Ve střevech se hromadí smolka – mekonium. Váha plodu je mezi 1,8 - 2,5 kilogramy a má přes 30 centimetrů.

35.týden: Dozrává trávicí soustava. Plod je stále častěji vzhůru a někdy kope tak prudce, že jeho pohyby bolí.

36.týden: Plod se začíná usmívat, mračit a používat další výrazy svého obličeje. Plod v děloze již zaujal definitivní polohu.

37.týden: Plod začíná sestupovat do pánve. Na hlavě mu narůstají asi 2,5 centimetru dlouhé vlásky. Děloha už je opravdu těsná, ale stále se snaží v rámci možností pohybovat.

38.týden: Plod je zralý. Všechny jeho orgány jsou již vyvinuté, plíce jsou připraveny na první nádech.

39.týden: Mezi jeho lebečními kostmi jsou úzké švy. Plod váží minimálně 2,5 kilogramů a může se kdykoliv narodit.

40.týden: Vlákna nervových buněk dokončila své větvení. Plod čeká už jen na porod.

Článek pro vás sepsala:

Bývalá uživatelka #18444

Nejlepší rádkyně

Aktivita na WomenZone

TOPlist