Z holčičky se stává žena

První menstruace

Každá jsme to zažila, další to ještě čeká. Pro někoho je to požehnání, pro někoho nemilé překvapení. Proč a kdy k první menstruaci dochází?

První menstruace neboli menarché se u dívek objevuje podle odborníků mezi 12-14 rokem, avšak vývoj každé dívky má svůj vlastní rytmus. Podle nejnovějších průzkumů se věk první menstruace snižuje, což ale neznamená, že by ji někdo nemohl dostat například v šestnácti. Máte-li jakýkoli důvod myslet si, že s vámi není něco v pořádku, a proto menstruace nepřichází, navštěvou gynekologa nic nezkazíte.

Asi dva roky před první menstruací by měl zpomalit dívčin růst a její vývoj by se měl od této chvíle zaměřit na vylučování estrogenu z vaječníků, který ovlivní růst prsů, ochlupení a výstavbu výstelky dělohy.

Rok před první menstruací se může objevit slabý výtok, který doprovází další změny související s pohlavním dospíváním, takže žádné obavy. Pokud se vám na něm nebude něco zdát, samozřejmě návštěva lékaře se jen doporučuje. Lepší přijít s ničím, než pozdě. V této době ve vás budou hypofyzární hormony a estrogeny bláznit jak na horské dráze, ale rozhodně to nebudou dělat jen tak, začínají totiž formovat vzájemnou souhru ve vašem těle, která bude řídit váš menstruační cyklus. Jakmile hladina estrogenu klesne, zanechá výstelku dělohy bez výživy, a to způsobí první menstruaci, při které se výstelka rozpadá a společně s krví se vylučuje z těla.

Poprvé to většinou bývá velmi slabé a může to trvat i jen jeden den. Samozřejmě u každé dívky tomu může být jinak. Společné je u všech jedno, při první menstruaci ještě vaječníky neprodukují zralá vajíčka, než začnou plně pracovat, trvá to několik měsíců až rok, což samozřejmě neznamená, že si můžete bezstarostně užívat pohlavního styku (některé děti příliš pospíchají s dospělostí), ten se nedoporučuje v tak brzkém věku ze spousty důvodů, jak fyzických, tak psychických, přestože v některých zemích a kulturách se menstruace bere jako brána do dospělosti a mladé dívky mají nejen pohlavní styk, ale i svatbu.

S první menstruací jsou spojeny různé rituály, kdy se v horším případě menstruační krev pije, v tom lepším jen muži z vesnice chodí k domu dívky zpívat, aby ochránili jejího ducha.

Ukázka, jak může takový zážitek probíhat:

Pokud si dobře vzpomínám, pro mě byla první menstruace hlavně hrozný šok, o který jsem nestála. Při mé smůle jsem nebyla ani doma, nýbrž ve Škole v přírodě naprosto nepřipravená. Vylezla jsem tenkrát ze záchodů se zděšeným výrazem a moje první věta byla ke kamarádce: "Dala bys mi vložku, prosím tě?" Ta začala radostně poskakovat a v momentu, kdy zahlédla naší třídní na chodbě, která byla v podstatě jako naše druhá máma, byla u ní a oznámila to jako tu nejlepší věc na světě. Učitelka mi poblahopřála, že je ze mě konečně žena a moje druhá věta zněla: "A můžu bejt zas dítě?"

Menstruace sice znamená, že jste fyzicky v podstatě vyspělou ženou, ale po psychické stránce? Vždyť to malé dítě je v nás pořád a která z nás by nechtěla zase ty dny bez ženských starostí...

Článek pro vás sepsala:

Redakce

Nejlepší rádkyně

Aktivita na WomenZone

TOPlist