Pilulky, náplasti, tělíska, pesary, injekce, ...

Druhy antikoncepce

Způsobů, jak se chránit před početím, není málo. Neplánujete-li rodinu, zjistěte, která antikoncepce je pro vás ta nejvhodnější, a začněte se chránit.

Když začínáme se sexuálním životem, měli bychom řešit věc s názvem antikoncepce. Co to vlastně je ta antikoncepce? Je to souhrnné označení pro metody, které zabrání početí miminka. Například kondomy, hormonální tablety a podobně. Vhodnou antikoncepci by nám měl určit náš gynekolog. Při výběru se dívá na věk, zdravotní stav a prodělané nemoci pacientky. Máme různé druhy antikoncepce. Zde se můžete o nějakých něco dovědět.

Hormonální antikoncepce

Tato velmi spolehlivá antikoncepce je vhodná pro delší užívání. Užívají se hormony vlastní ženskému tělu (estrogeny a gestageny). Zabraňují zrání a uvolňování vajíček a zároveň ovlivňují změny hlenu v děloze. Vzniká proto velmi hustý hlen a spermie přes něho neprojdou. Nesmí se používat, pokud jste v minulosti trpěly nádorovým onemocněním, trombózou, embolií, pokud máte vysoký tlak, trpíte chronickým onemocněním jater nebo vrozenými chorobami zvýšené srážlivosti krve.

Hormonální antikoncepce - tablety Výhody: například má dobrý vliv na pleť; lze ji kdykoli vysadit, snižuje počet zánětů a výskyt cyst na vaječnících, zabraňuje akné, zabraňuje početí.

Nevýhody: zvýšení rizika trombózy, může způsobovat velké bolesti hlavy, při jejím užívání se nedoporučuje kouření cigaret, její účinnost je snižována antibiotiky a některými druhy léků, někdy se během užívání může objevit slabé krvácení.

1. Hormonální tablety
V naší republice jsou nejrozšířenější. Výhodou je vysoká účinnost, pravidelný menstruační cyklus, menší menstuační bolesti. Má i pozitivní vliv na pleť, vlasy a nehty.

Po celou dobu užívání obsahují estrogen i gestagen. Podle množství hormonů dělíme na:

  • Jednofázové - obsahují stejnou dávku hormonů (21 dnů estrogen i gestagen, 7 dní menstruace)
  • Dvoufázové - tabletky dvojího druhu s různými dávkami hormonů (11 dní estrogen, 10 dní gestagen, 7 dní menstruace)
  • Třífázové - v průběhu cyklu se mění hladiny gestagenů i estrogenů. Tato třífázová antikoncepce se snaží nejvíce zachovat pravidelnost menstruace.

2. Postkoitální antikoncepce
Metoda, která zabrání těhotenství použitím antikoncepce až po pohlavním styku, nikoli před ním. Obsahuje vysokou dávku estrogenů, progestinů nebo jejich kombinace. Vede k narušení hormonálního cyklu a nevolnosti. Velmi malá spolehlivost!

3. Hormonální náplast
Je založená na ovlivnění hlenu děložního hrdla pomocí progestinu. Spermie tak nemohou pronikat do dělohy. Hormony se do krve dostávají pokožkou a málo zatěžují játra. Jedna náplast je na 3 týdny. Nevýhodou je alergická reakce nebo odlepení náplasti.
                                                                                                                   
4. Podkožní implantát
Je založená na ovlivnění hlenu děložního hrdla pomocí progestinu. Spermie tak nemohou pronikat do dělohy. Podkožní implantát obsahuje jednu nebo více tyčinek s hormonální antikoncepcí. Zavádí se při lokálním umrtvení do vnitřní paže ruky. Vylučuje se stále stejné množství po dobu 3 let. Poté se musí odstranit. Účinnost je vyšší než u pilulek a ženy často nemenstruují.

5. Injekce
Je založená na ovlivnění hlenu děložního hrdla pomocí progestinu. Spermie tak nemohou pronikat do dělohy.
Aplikace je jednou za 3 měsíce. Na českém trhu je pouze jeden preparát. Až 70 % žen u této antikoncepce nemenstruuje. Návrat k plodnosti trvá 5-18 měsíců.

Pesar FemCap Přirozená antikoncepce

  • Metoda plodných a neplodných dnů
  • Metoda kontroly děložního hlenu a čípku
  • Metoda sexuální abstinence
  • Přerušovaný pohlavní styk
  • Metoda měření bazální teploty
  • Laktace jako antikoncepce

Barierová antikoncepce pro ženy

Výhodou je možnost jejího opakovaného použití a zdravotní nezávadnost. Naopak nevýhodou je obtížné zavádění, manipulace před stykem, zručnost nácviku. Mohou způsobit infekce močových cest a nechrání před pohlavními chorobami.

  • Poševní pesar
  • Vaginální diafragma


Spermicidní čípky, krémy a pěny - chemická metoda antikoncepce
Tato metoda znehybňuje nebo zabíjí spermie. Aplikují se do pochvy před každým stykem. Účinnost je 2 -10 hodin. Je možno k dostání bez lékařského předpisu. Nevýhodou jsou alergické reakce, malá účinnost a nechránění před pohlavními nemocemi.

Nitroděložní tělísko
Tato metoda je založena na zavádění tělísek do dělohy. Nenechte se ale hned odradit. Zavádění není příliš bolestivé, i když hodně nepříjemné. Po zavedení naruší pohyb spermií a vajíčka. Sníží tak oplodnění na minimum a svým tvarem kopíruje tvar dělohy.

Máme tělíska hormonální (Mirena) a nehormonální (Dana). Hormonální uvolňuje gestagen, a tak způsobuje zahuštění hlenu v děloze, zamezuje průnik spermiím, brzdí růst sliznice dělohy a zabraňuje usazení vajíčka.

Nitroděložní tělísko Mirena Výhodami jsou jednoduchost používání (jednou za čas zkontrolovat, zda jsou šňůrky správně) a dlouhá doba použitelnosti (3 - 5 let). A také některé ženy přestanou menstruovat.

Nevýhody jsou určitá pravděpodobnost posunutí nebo vypadnutí tělíska, riziko mimiděložního těhotenství a časté lékařské prohlídky.

Článek pro vás sepsala:

Bývalá uživatelka #31541

Nejlepší rádkyně

Aktivita na WomenZone

TOPlist