Ukončení rodičáku

Otázku položila: Bývalá uživatelka #16815 12.10.2009 15:08

Ahojky holky,dnes potřebuji i já poradit.

27.2.2010 jsou malýmu 2 roky a já mám rodičkák do té doby,ale je jasné,že do práce se rozhodně nepoženu.Máte s tím někdo zkušenost,jak toto vyřešit?Volala jsem do práce a tam mi řekla,že si mám buď zažádat o prodloužení na 3 roky-ale za jaké peníze???
Jde mi o to,jestli mohu jít po ukončení rodičáku na rizikové ihned,nebo musím něco odpravcovat..??Na mzdovce mi ekla,že musím odpracovat alespoň jeden den a na netu jsem se dočetla,že pokd je ukončený rodičák a vyplácení dávek,můžeš přejít na neschopenku hned z rodičáku.

Máte s tím někdo zkušenost??Díky

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

 • andrea.kovarova12.10.2009 15:16

  Ahojky Gabko, doma muzes zustat i treti rok na tzv. neplacene volno, bohuzel zadarmo, bez davek, akorat za Tebe bude stat platit pojisteni (zdravotni a socialni), zada se u zamestnavatele. V duvodech musi byt, ze se jedna o peci o dite, to je jedina vyjimka, u ktere stat plati povinne pojisteni za Tebe. Po ukonceni rodicaku muzes hned na rizikove, nemusi se odpracovat zadny den.

 • Rodičovská dovolená není jen do 3 let. Jsou tři různé varianty a to do 2, 3 nebo 4 let věku dítěte.
  Při zrychleném čerpání do 2 let věku dítěte je měsíční příspěvek 11.400,- Kč.Má to však jeden háček.Rodič má na tento příspěvek nárok pouze tehdy, měl-li před odchodem na mateřskou dovolenou mzdu alespoň 16.400,- Kč měsíčně, resp. „mateřskou“ (denní vyměřovací základ pro její výpočet) minimálně 380,- Kč denně.Celkem na rodičovském příspěvku při standardním nástupu na MD obdrží 216.600,- Kč.
  Při klasickém čerpání do 3 let věku dítěte je měsíční příspěvek 7.600,- Kč. Celkem na rodičovském příspěvku obdrží 235.600,- Kč.
  Pokud se někdo rozhodne být s dítětem doma do 4 let věku dítěte, pak náleží do roka a 9 měsíců 7.600,- Kč měsíčně a dále až do 4 let věku bude měsíčně pobírat 3.800,- Kč. Celkem na rodičovském příspěvku obdrží 224.600,- Kč.
  V případě, že si někdo vybere 2 nebo 3 letou variantu, tak sice může požádat zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte, ale záleží na zaměstnavateli, zda mu toto umožní a pokud ano tak musí počítat s tím, že nebude po tuto dobu pobírat žádné peníze a bude doma zadarmo.
  Stačí to takto? Jinak je to krásně vysvětleno na stránkách www.babyonline.cz
  v rubrice Rodičovská dovolená.
  Ahoj Lena

 • cheri12.10.2009 15:34

  ahoj, pokud by jsi zažádala o prodloužení na 3 roky, musíš počítat s tím, že peníze ti poslední rok nepřijdou. Protože pro co se jednou rozhodneš, už nejde změnit. Rodičovský příspěvek na dva roky je 11400,- celkově tedy 273.600,- a na tři roky je balíček peněz ve stejné výši. Přeplatili by tě a ty by jsi musela částku nad rámec tohoto balíčku vrátit. Být tebou nastoupila bych dne 28.2. na neschopenku, nemusíš nic odpracovat. Pak ti automaticky vznikne nárok na PPM.

 • Ahojky.
  Tvojí situaci řeší buď neschopenka a nebo můžeš nastoupit i na úřad práce, ale to by jsi musela v práci dostat už výpověď.....

 • Fakt???Andy,díky moc!!!!Já jsem z toho byla zmatená a nechápu,proč mi tvrdila ta ženština,že musim alespoň na jeden den do práce....

 • Holky,tak to jsem přesně potřebovala vědět!!
  Budeme se stěhovat,máme nějakou půjčku a fakt nemůže manžel táhnout vše sám,takže rozhodně o prodloužení žádat nechci a už se vidím,jak se vracím do práce a běhám těhu po jip.To asi ne e..chodím k závodnímu gyn.a ten moc dobře ví,jak je to u nás s přeřazením na jinou práci,takže pokud mohu jít na neschopenku ihned,budu jedině ráda!!!

 • Ahoj Gábi!
  Já byla ve stejné situaci a je pravdou, že nemusíš odpracovat ani den. Nejlepší je opravdu jít toho 28.2.2010 na rizikové a být na neschopence. Tím, že zůstaneš nadále v pracovním poměru i když na neschopence, tak máš stále nárok na PPM. Volala jsem i na ČSSZ kvůli nemocenské a tam mi řekli, že je možné dát neschopenku zaměstnavateli již před ukončením rodičovského příspěvku.
  Ahoj Lena

 • Holky, to jsem ale nějak mimo - rodičovská dovolená je snad u nás do tří let dítěte, ne? A to i když pobíráte dvouletou variantu ppm...

 • Ahojky, řekla bych, že tu motáte dvě věci dohromady! Radičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě odlišné věci. Můžete totiž čerpat rodičovský příspěvek a přitom nebýt na rodičovské dovolené. Rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen zaměstnankyni poskytnout v rozsahu o který požádá - max. do 3 let věku dítěte! Pokud jsi, Gábi, požádala o RD jen na 2 roky můžeš klidně požádat o prodloužení i na ten třetí rok a zaměstnavatel je povinen ti vyhovět! Pokud jsi výslovně nepožádal pouze o 2letou RD, tak se má za to, že jsi žádala o celé 3 roky!!! Jiná věc je to s tím RP - pokud sis zvolila tzv. rychlejší čerpání RoP, tak už to nemůžeš změnit! Takže ten 3. rok RD bys byla vlastně doma bez peněz. Pokud to ale vyřešíš prac. neschopností z důvodu rizikového těhu, tak pěníze z nemocenské dostávat budeš!

 • Holky a to fakt jde i když jsem nepracovala?

  Ael zase když to tak vezmu,tak by to jít asi opravdu mělo,protože pojištění za mne platil zam.a posléze stát,ale na poj.plnění jsem se podílela...moc tomu nerozumim,navíc sem tohle ani nepatří,tak se nezlobte,že sem zatahuji tuto diskuzi,ale fakt jsem nevěděla co s tím.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 77 929 otázek, kterým se dostalo 262 285 odpovědí a 402 512 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist