Důležité !!!

Otázku položila: Martasek89 12.1.2011 15:33

Ahoj, asi už padlo povíc dotazů na toto téma, ale i přesto ho napíšu. Nevíte některá, jak je to s tím, když já nemám nárok na PPM, ani na 3-letou variantu RP, že by si to na pár dní napsal manžel na sebe a pak to napsal na mě ? Někde jsme to četli a dokonce mu to tak říkal i kolega v práci, ale poté už jsem to nikde nenašla ...

Odpovědi správkyň témat

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • full.avl12.1.2011 15:40

    tvůj muž musí mít taky odpracováno 270 dní za poslední 2 roky , pokud nemá tak automaticky spadne do 4 leté varianty RD - což dneska činí 3800,-Kč. Po novém roce jsou změny, takže do 9 měsíců věku dítěte bude brát 7600,-Kč, ale od 10. měsíce až do 4 let věku dítěte už jen 3800,-Kč, což je žalostně málo, ale stát to tak udělal pro ty maminky, které státu nic neodvedly a nebyly účastny pojištění....

    1) PPM - vyplácí se cca 6 týdnů před porodem, nárok na ni nemá každá maminka, ale jen ta, která splní podmínky ze zákona - tj. 270 dní účastna pojištění za poslední dva roky. Tato dávka spadá do systému nemocenských dávek a vyplácí ji OSSZ, v Praze ČSSZ.

    2) RD - rodičovský příspěvek - náleží až po narození dítěte, v současné době jsou 3 varianty pobírání, od nového roku dochází ke změnám. Pokud maminka nesplnuje podmínky na PPM, tak automaticky spadne do čerpání RD 4 let. Tyto dávky vyplácí státní sociální podpora při úřadech práce.

    3) porodné - po novém roce taky splnuje už jen někdo a platí u prvorodiček do stanovené hranice ŽM. Taky vyplácí SSP při ÚP.

    4) dávky hmotné nouze - u rodin s nízkým příjmem se dají čerpat ještě i tyto dávky - vyplácí se na městských úřadech, na odboru sociálních věcí.

    http://www.mpsv.cz/cs/10046

  • Ano pokud nemáš nárok na PPM tak samozřejmě ani na 3letou variantu RP.. ale dá se to udělat tak, že manžel půjde třeba na týden na mateřskou.. a pak se to přepíše na tebe a budeš mít nárok na 3letou variantu RP..
    holky to tu hodně rozebíraly.. jukni do starých příspěvků

  • Pokud byste chtěli s otcem dítěte zvolit jinou variantu pobírání rodičovského příspěvku (dvouletou, tříletou), otec dítěte může být tím, kdo žádost o příspěvek podá a současně provede volbu jeho čerpání. To je však možné jen v případě, že s otcem dítěte uzavřete dohodu o převzetí péče o dítě a otec dítěte bude splňovat podmínky uvedené níže. Dohodu o převzetí dítěte do péče můžete uzavřít s účinností nejdříve od počátku sedmého týdne po skutečném porodu. V dohodě musí být uveden den, od kterého bude manžel/otec dítěte o dítě pečovat, a den porodu; podpis matky dítěte na dohodě musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění. Na tuto dohodu není vydán tiskopis, vzor dohody je takovýto:

    Dohoda o předání dítěte do péče

    Podepsaná Monika Nováková, bytem Vladivostocká 12, 100 00 Praha 10, předá své dítě Pavla Nováka, narozeného dne 15.6. 2009, do péče jeho otce Petra Nováka ode dne 1.8. 2009.

    V Praze dne 27.7. 2009 Podpis: Monika Nováková

    Podpis musí být ověřen buď tak, že bude dohoda podepsána matkou dítěte až na OSSZ, nebo musí být podpis ověřen obecním úřadem nebo notářem. Podpis muže, který bude o dítě pečovat, není na dohodě nutný. OSSZ musí být předložen aspoň k nahlédnutí doklad, že muž je otcem dítěte nebo manželem matky dítěte.

    Otec dítěte si musí uplatnit nárok na PPM prostřednictvím svého zaměstnavatele nebo na příslušné OSSZ, pokud je OSVČ. Na žádosti o PPM by datum, od něhož o dávku žádá, mělo být shodné s datem, od kterého podle dohody přebírá péči o dítě.

    Podmínky nároku na PPM při uzavření dohody o převzetí péče o dítě:

    - účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před převzetím péče o dítě a je-li nárok uplatňován z nemocenského pojištění OSVČ, též účast na tomto pojištění aspoň po dobu 180 kalendářních dnů v posledním roce před převzetím péče o dítě,
    - účast na nemocenském pojištění trvá nebo trvá nejvýše sedmidenní ochranná lhůta po jeho skončení, a to v den převzetí péče o dítě,
    - denní výše PPM by činila aspoň 380 Kč (pokud byste chtěli volit 2leté čerpání RP).

    Délka pobírání PPM není nikde stanovena a ani zákon o státní sociální podpoře nevyžaduje pro volbu délky rodičovského příspěvku určitý počet dní, či měsíců čerpání PPM. Otec dítěte může nastoupit na PPM pouze na jeden den /ideální doba je víkend/. Dohoda může být pak vypovězena, a to jak matkou, tak i otcem dítěte. Poté zaniká muži nárok na PPM. Opět je třeba ověření podpisu jako při uzavření dohody. V praxi to bude znamenat, že se např. po 1 dnu, víkendu trvání dohody opět dostavíte na OSSZ, kde před jejich pracovníkem dohodu vypovíte. Manžel si pak nechá potvrdit délku trvání nároku na PPM a denní výši dávky. Takto získá nárok na provedení volby čerpání rodičovského příspěvku. Rozhodně v zaměstnání nemusí dávat výpověď.

    Splní-li otec dítěte tyto podmínky, pak je možné, aby žádost o rodičovský příspěvek podal a současně volbu jeho čerpání provedl on.

    Otěhotníte-li během výpovědní doby, ta se během těhotenství staví a pracovní poměr nadále trvá. Pracovní poměr pak skončí současně s koncem Vaší mateřské dovolené, popř. rodičovské dovolené, bude-li rodičovská dovolená bezprostředně navazovat na dovolenou mateřskou. V tomto případě je jediným možným výpovědním důvodem ze strany zaměstnavatele rušení zaměstnavatele nebo jeho části, popř. přemísťování zaměstnavatele nebo jeho části mimo místo výkonu práce, uvedené ve Vaší pracovní smlouvě. Protože by trval pracovní poměr, měla byste nárok na nemocenské.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 214 otázek, kterým se dostalo 271 562 odpovědí a 409 740 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist