Třezalka

Otázku položila: Bývalá uživatelka #8882 8.12.2010 9:48

Ahoj womenzonky.
Nemáte některá bylinkářské znolosti? Potřebovala bych vědět jestli se třezalka může v těhotenství a když ne, tak proč. Nebo jestli to je na těch tabletkách (od Kneippa) napsáno jen proto aby se kryli (tak jak to bývá na většině léků). Těhotná tedy nejsem, ale potřebuji vědět, jestli musím tu třezalku vysadit, než se znovu začnem pokoušet, nebo ne.

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Ahoj, moje babička bylinkářka mi říkala, že se v těhotenství třezalka nemá pít. V její "stoleté" chytré bylinkářské knížce píší, že se nedoporučuje v době těhotenství ani kojení, ale důvod je neuveden. Koukni na odkaz: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/vyziva/bylinky-v-tehotenstvi.html

  • Je to velice silná bylina, má silné účinky na centrální nervovou soustavu, sklidňuje nervy a může být i návyková. určitě bych ji v těhotenství neužívala...

  • Já nevím,ale v některých směsích na otěhotnění se třezalka vyskytuje.
    Třezalka se užívá také na sklidnění nervové soustavy,proti zánětům a tak.
    Jelikož si myslím,že žena,která chce otěhotnět je velmi často v nervovém vypětí tak si myslím že třezalka od Kneipu nemůže nic pokazit,jen nesmíš užít opravdu než tu 1 tabletu.Já si beru 1 tabletu večer a spím jako neviňátko,jsem vyspalá a odpočatá.
    jak píšeš zatím těhotná nejsi,tak ji bez obav klidně ber a jakmile zjistíš,že jsi tak přestaň.Rozhodně bych ji však nedoplňovala žádnou další třezalkou třeba v čaji.pouze ty tablety.
    Má snacha byla tak vynervovaná z dělání mimi a nešlo jim to,poradila jsem ji na zklidnění třezalku tablety zklidnila se a za 3m. byla těhu.Já jsem teď v 6 nědělí po laparoskopii a lékař mi řekl,že to není na škodu(proti zánětu a na lepší hojení).Akorát asi až začnu brát ten clostilbegit a utrogestan tak ji nebudu brát jelikož si myslím,že když může ovlivnit účinek antikoncepce tak může ovlivnit jiné hormonální léky(nevím??).Asi se ho zeptám.

  • Třezalka:
    Preparátů a léků z třezalky by se měly vyvarovat ženy, které užívají hormonální antikoncepci, protože ty pak snižují její antikoncepční účinky.

    Třezalka tečkovaná
    Třezalka tečkovaná je dřevnatící trvalka, charakteristická svými žlutými květy.

    Pěstování: Třezalka tečkovaná se uplatní i ve vyšších polohách. Svědčí ji slunné, suší místo, snese i mírný stín. Půda propustná vápenitá. Třezalka se pěstuje ze semen, nezahrnují se. Později se může množit i vegetativně.

    Účinky třezalky tečkované: Produkty(tablety, tinktury a čaje) z této rostliny vyznaně ovlivňují psychiku člověka. Působí příznivě při depresích, stresových stavech a při nespavosti. Má také antibakteriální a antivirotické účinky. Použití nejde také u dětí, kde se používá při léčbě nočního pomočování. Příležitostěne se mohou objevit nežádoucí vedlejší účinky jako přecitlivění na světlo a vyrážky.

    TŘEZALKA SE NESNÁŠÍ Z ŘADOU LÉKŮ, U NĚKTERÝCH ZVYŠUJE NEBO SNIŽUJE JEJICH ÚČINKY. NIKDY NEKOMBINUJTE TŘEZALKU S LÉKY NA DEPRESE NEBO ÚZKOSTNÉ STAVY!!!

    Těhotenství: Třezalka tečkovaná by se měla v těhotenství a pří kojení omezit. Měla by se užívat pouze v malých dávka a to nepravidelně.

    Použití: Třezalka má mírné sedativní účinky, podporuje krevní oběh, vylučování žluči a působí protizánětlivě. Kromě dnešních indikací se v minulosti používala i při ledvinových a plicních chorobách, revmatismu, ischiasu, spáleninách, astmatu, gynekologických zánětech, hnisavých ranách, nechutenství a proti hlístům. Dnes je třezalková nať součástí čajových směsí s antisklerotickým a hypotenzívním účinkem a čajovin podporující trávení. Extrakt je součástí několika hromadně vyráběných léčivých přípravků s uklidňujícím a protizánětlivým účinkem. Zápar, připravený z polévkové lžíce drogy a 1 l vody, se používá při chorobách trávicí soustavy (nechutenství, choroby jater a žlučníku), při nervových poruchách (nespavost, dráždivost, nervová vyčerpanost, migrény, deprese, noční pomočování apod.), při zánětech močových cest, gynekologických potížích a pro zlepšení krevního oběhu. Pro své protizánětlivé a hojivé účinky se používá zevně do koupelí na hemoroidy, k obkladům na rány a ke kloktání. K léčbě popálenin, kůže spálené sluncem a zanícených ran včetně hemoroidů se používá také třezalkový olej, připravený naložením čerstvé natě do rostlinného oleje, kde se nechá vyluhovat.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 212 otázek, kterým se dostalo 271 558 odpovědí a 409 734 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist