Povinnost zaměstnance?

Otázku položila: Anonymní uživatelka #12442 31.10.2009 19:25

Ahoj holky, musím zaměstnavateli nahlásit, že jsem těhotná? Pracuji ve zdravotnictví, ale v jednosměném provozu. V zákoníku práce se moc neorientuju, tak třeba poradíte. Díky moc

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Pokud pracuješ ve zdravotnictví, tak si myslím, že ano. Myslím totiž, že zdravotnictví je bráno jako rizikové povolání a měla bys jí hned na neschopenku. To ti ale řekne i tvůj gynekolog.

  • Záleží, na jakém oddělení pracuješ, na neschopenku chodit hned nemusíš. Kdybys chtěla, tak se na tebe asi nikdo zlobit nebude, je to čistě na tobě. I já šla na mateřskou 6 týdnů před porodem, pracovala jsem na interní příjmové ambulanci, kde jsem ale jako sestra nebyla sama a můj nadřízený mě rozhodně nenutil zůstávat doma. S holkama jsem se prostě domluvila, že ležící pacienty tahat nebudu a vyšly mi vstříc. Naopak mě nenechaly skoro nic dělat. Je to na domluvě. Zaměstnavateli jsem to oznámila asi v 8tt, už jen proto, kdyby se mi náhodou něco stalo, aby o tom prostě věděl.

  • cheri31.10.2009 20:47

    Steri má pravdu, určitě zaměstnavateli oznam své těhotenství. Tvůj gynekolog by sám měl doporučit neschopenku. Zdravotnictví je rizikové povolání. Ale to tady jen opakuji :-)

  • Já jsem šla okamžitě na neschopenku, ty bacily mi při těhu vážně nestály za to...i když jsem oproti tobě dělala na dvousměnným 12h provozu

  • Dostoj, můžu vědět, jak dlouho se dá ještě před porodem pracovat? Pracuji v kanceláři a tak myslím, žádné riziko mimi nehrozí. Ale nedokážu si představit, že bych byla doma, sama a ještě k tomu za pár drobných! To bych se zbláznila. Chtěla bych pracovat, jak nejdéle to bude možné, ale nemám o tom zatím žádnou představu....moc děkuji za odpověď.

  • co jsem se ptala na urade prace, tak zakonik prace neupresnuje jestli jsi povinna to zamestnavateli sdelovat. Taky jsem slysela o tom mluvit pana Spacka a on to sam ohodnotil tak, ze je slusne o tom zamestnavateli rict driv, nez mu to rekne nekdo jiny, pripadne nez se to dovtipi sam. Zdravotni ohledy bych probrala se svym gynekologem. Ja jsem u prvniho tehotenstvi skoro nesla ani na materskou. Pracovala jsem dokud to jen slo. A vhodne prostredi to uplne nebylo :-D. Doma bych se ale zblaznila

  • Před prvním těhu jsem taky dělala ve dvousměnným 12h provozu a doma jsem zůstala od 13tt a vzpomínám na tu dobu ráda. Pořádně jsem se vyspala, odpočinula, všechno v klidu nachystala. A tenkrát se výše PN zas až tak nelišila od platu /byla jsem 2 roky po škole/. Při druhým těhu jsem naopak ráda zůstala v práci, protože to prostě šlo. Dneska je to jiný, v PN máš daleko míň peněz a z těch se ti pak bude vypočítávat mateřská. Zaměstnavatel tě nemůže nutit zůstávat doma, ještě tě můžou přeřadit na jinou práci, ale to neznám nikoho, kdo by toho využil. Myslím, že povinnost hlásit těhotenství fakt není, je to ale dobrý vědět v případě, kdybys třeba něco dělat odmítla nebo se ti z toho dělalo špatně.Jsou ale práce, který ze zákona těhotný dělat nesměj. Opravdu si myslím, že tohle je hodně individuální, záleží na kolektivu, jestli jsou ochotni za tebe něco udělat. Každopádně já bych to řekla hned a podle toho, jestli chceš pracovat dál nebo ne se domlouvala dál. A jak už jsem psala, záleží, co a kde děláš. Všude se to bacilama nehemží, ale nejde jen o bacily. Ale na druhou stranu, kdyby se ti něco stalo, tak ti nikdo nic nedá a ještě bys byla ty ta špatná, žes nezůstala doma. Přeju ti, ať to šťastně vyřešíš!

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 77 691 otázek, kterým se dostalo 261 311 odpovědí a 401 900 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist