Nemocenská v těhotenství

Otázku položila: Anonymní uživatelka #18870 15.4.2010 23:02

Ahoj holky,
jsem v 18tt,chodím stále do práce a do jisté doby jsem tam chtěla vydržet co nejdýl,ale začlo mi to být v práci dost vyčítáno (těhotenství) a dokonce mi snížili plat na 10.tisíc hrubého,zjistila jsem to minulý čtvrtek:-(naschvály,přetvářka,faleš a nikdo nic neví samozřejmě a lžou mi do očí).Holky klidně a ráda půjdu na neschopenku a budu v klidu doma,ale jak všechny víme vše stojí tolik peněz.No jde o to,že nevím kolik by mi to tak vycházelo nebo jak se to zpětně počítá z platu.Jestli bych na nemocenské neměla kolem 6.tisíc:-(chtěla jsem pořídit co nejvíc věcí pro mimouško.Pokud máte zkušenost poraďte děkuju vám.Klid a zdraví je u mě na prvním místě,tak stejně budu doma,ale zajímalo by mě jak se to počítá,koukala jsem na různé tabulky,ale to je pro mě nepochopitelné.

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • kolotoc16.4.2010 10:00

    ahoj, nemocenská se ti bude počítat z platu, který jsi měla v předchozích 12-ti měsících, (ten měsíc, ve kterém nastoupíš už se počítat nebude)- z hrubé mzdy (tzv. vyměřovací základ)!!! Na tom odkazu mpsv.cz si to docela dobře spočítáš (je tam kalkulačka i na mateřskou - i když je to stejný :-) ...pokud jsi v průběhu těch 12-ti měs. byla nemocná, tak se ti ještě vyloučí nějaká doba a výsledek bude trochu vyšší...

  • honeypet16.4.2010 6:38

    Taky mám deset hrubého a vím, že jednou jsem si nějak neschopenku počítala. Nepamatuji si to, ale obávám se, že šesti tisíc nedosáhneš. Já si proto loni zřídila připojištění, díky kterému po prvním měsíci neschopnosti budu dostávat ještě asi 4500,- a vychází mi to s tímhle na nějakých asi devět nebo devět a půl.

  • Jen ke snizeni platu, zamestnavatel nema pravo bez tveho souhlasu menit tvou vyplatu. Pokud tak udelal pod natlakem ci bez tveho svoleni, tak bych se branila, klidne i u soudu o nahradu mzdy, coz ho v konecnem vysledku bude stat mnohem vic. Sama jsem ted kratce tehotna a zrovna vcera jsem mluvila s nasim osobnim oddelenim co a jak.

  • Ahoj, nemocenská se vypočítává z posledních 12-ti měsíšních platů, myslím že z čistého( tedy i s prémiema), z takzvaného denního vyměřovacího základu. Z toho si pak vypočítej 60%, ať víš, co by ti chodilo kdybys byla doma. Zkus se v práci obrátit na osobní oddělení, nebo vaší účetní, ať to spočítají. Možná ti zaměstnavatel bude snižovat prémie dál a jde o to, co pro tebe bude výhodnější, tedy myslim i klid a pohoda, než být ve stresu. Mateřská se následně počítá taky z těch platů před neschopenkou. Tak to rozmysli co bude lepší.
    http://www.mpsv.cz/cs/7 - ještě odkaz, múžeš si počíst. Z.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 77 691 otázek, kterým se dostalo 261 311 odpovědí a 401 900 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist