rizikové těhu

Otázku položila: Bývalá uživatelka #18046 21.12.2009 11:32

čauky,potřebovala poradit..s přítelem chceme miminko ale nevíme jestli nemame jeste počkat.jde o to že mě je 19 a po škole sem byla necely rok na pracaku a ted mam praci ale je to zatim 7 mesicu a smlouvu mam na rok takže mi končí asi v dubnu.pracuju ve fabrice na 3 smeny takže kdybych byla těhotná tak bych musela jít na rizikové..tak se chci zeptat jestli se počíta nemocenska jako kdybych normalne pracovala??mela bych pravo na to si vybrat delku rodičovské dovolené??díky moc za odpoved

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

 • dzusinka21.12.2009 13:14

  Podle toho, co vím, tak v tomhle případě bys neměla možnost si vybrat délku čerpání rodičovské dovolené, tu si můžeš vybrat jenom tehdy, pokud máš nárok na čerpání mateřské. Pokud jsem to dobře pochopila ze zákona o státní sociální podpoře, tak to 21 měsíců věku bys měla rodičovský příspěvek v základní výměře a potom do 4 let věku dítěte ve snížené výměře.
  (1) Výše rodičovského příspěvku činí
  a) 11 400 Kč měsíčně, jde-li o rodičovský příspěvek ve zvýšené výměře,
  b) 7 600 Kč měsíčně, jde-li o rodičovský příspěvek v základní výměře,
  c) 3 800 Kč měsíčně, jde-li o rodičovský příspěvek ve snížené výměře,
  d) 3 000 Kč měsíčně, jde-li o rodičovský příspěvek v nižší výměře.
  S tou nemocenskou si nejsem jistá, myslím, že je tam normální účast na pojištění, takže by se to mělo počítat. Každopádně jestli máš práci do dubna, tak bych do dubna být tebou normálně pracovala, protože ta smlouva ti skončí i když otěhotníš.
  Nárok na peněžitou pomoc v mateřství: (2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 77 691 otázek, kterým se dostalo 261 310 odpovědí a 401 899 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist