Rodičovský příspěvek

Otázku položila: Anonymní uživatelka #309751 7.11.2019 20:11

Jsem doma s malým raubířem a skončila mi smlouva v práci. Na první dítě jsem pobírala mateřskou a na druhé tedy nebudu. Jak je to při pobírání mateřské na manžela? Vím, že pak musí mít jinou smlouvu u zaměstnavatele, ale jak se to řeší u ženy, když se stará ona. Myslím sociální zdravotní atd. Slyšela jsem, že je to jedna z možností, aby se mateřská psala na může který vydělává. Další dotazy je ohledně navýšení rodičáku. Lze to řešit jinak než osobně na pracáku? Jde asi jen o vyplnění formuláře a jedině tam mi řeknou, kolik mi ještě zbývá k čerpání. Poslední dotaz je na kolik let je nastavený rodicak, pokud byla žena nezaměstnaná?

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

 • buccaneerka27.11.2019 20:32

  Rodičák jde měnit i elektronicky s ověřeným podpisem a přes datovou schránku, ale pokud člověk nemá ani jedno, musí jít na úřad práce osobně.
  Pokud žena byla nezaměstnaná, tak má rodičák automaticky do čtyř let věku dítěte.

 • nejdřív je potřeba ujasnit si pojmy, které ve svém dotazu pleteš.
  mateřská - má na ni žena nárok už v době před porodem 6-8 týdnů, muž může jít na mateřskou taky, ale až po porodu a možná dokonce až 6 týdnů po porodu. podmínkou je, že v té době nemůže být zaměstnán (na své pozici kterou má ve smlouvě u daného zaměstnavatele). a bere se cca půl roku.
  rodičák - pro ženu/muže bez nároku na mateřskou na nej nastupuje po porodu. max. výši rodičáku, kterou může měsíčně pobírat je dám vyměřovacím základem bud jejím, nebo otce dítěte (aniž by otec jakkoli na rodičák musel nastupovat).
  pokud na mateřskou nastoupí po porodu muž, žena obvykle bere v té době rodičovský příspěvek a nemusí ani jeden řešit nějaké sociální, zdravotní. v případě, že by na rodičák nastoupil muž a žena by byla bez příjmu, tak by toto musela řešit.
  výše rodičáku se dá měnit každé 3 měsíce s tím, že je maximální výše určena právě tím vyměřovacím základem.
  nic nejde řešit jinak, než že se na úřad zajde a papíry vyplní. nejspíš nemáš vyřízen svůj elektronický podpis, kterým by jsi dokumenty podepsala a mohla to tudíž vyřídit elektronicky.

 • macicekkajik9.11.2019 8:47

  Zde je to hezky popsané, co je potřeba k tomu, aby šel muž na mateřskou.
  https://www.finance.cz/528196-otec-na-materske-dovolene/

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 74 537 otázek, kterým se dostalo 249 566 odpovědí a 390 709 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist