říct či neříct - dluhy

Otázku položila: Anonymní uživatelka #375757 11.2. 12:37

Mám díky svým rodičům ( kteří zadlužili dům ) hypotéku na vlastní barák ( ještě na 25let ). Na hypotéku mám zvlášť učet, na kterém mám 2splátky nic víc neb si víc nemůžu dovolit. Otec ví že je dluh kvuli nim tak mi měsíčně 5tis dává ( splátka je vyšší ). Ovšem zjistila jsem z jeho výpisu z účtu že má měsíčně víc peněz než já. Hrozně mě zaráží kam věškeré peníze dává. Ráda bych na hypotéku udělala rezervu alespoň ročních splátek... váhám jestli na otce zatlačit, kam dává veškeré peníze, že hypotéka je přednější či to nechat být. Už z toho ani nespím... nevím jestli nemá další půjču, asi se z toho zblázním.

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

 • Eleshiar11.2. 15:11

  Vyčítat rodičům jejich výši příjmu či výdajů nesmíš.
  Pokud jsi dům koupila, máš ho napsaný na sebe, mají ti platit nájem. Nájem můžeš stanovit tak, že ti pokryje výdaj na hypotéku plus další poplatky (správa domu, náklady na topení - uhlí, spotřebu vody a elektřiny...). V Praze je běžná praxe, že se byty kupují na investici a pronajímají a nájmy se pak nastřelí tak, aby to pokrylo veškeré výdaje a ještě něco majiteli zbylo.
  Pokud jsou tyto výdaje moc velké a není možné nájem takto nasadit (nepíšeš, ve kterém městě dům je), byla by řešením konsolidace či převedení hypotéky k jiné bance. To může měsíční splátku výrazně snížit. Banky se nyní předhánějí, aby klienta získali...

 • sladkabudoucnost11.2. 13:14

  A proč sis brala hypotéku na dům rodičů? Nebo jsem to blbě pochopila? Můj otec je také samý dluh. A nikdy bych mu s tím nepomáhala tímhle způsobem. Vlastně mu s tím vůbec nepomáhám. Protože už je sakra dost starej na to, aby ovládal nějakou finanční gramotnost. A pokud ne a neumí počítat, je to sice smutné, ale není to můj problém. Výplatu má vyšší jak já a manžel dohromady. A my z toho taky musíme vyžít a to projíme dvakrát víc než on (když jsme dva), já mám bezlepkovou dietu, což není levná záležitost, máme psa, platíme nájem atd. atd. atd. Něco jiného je krátkodobá pomoc a něco jiného je nechat se zneužívat, ne?

 • A ten barák je psaný na koho? Stále na rodice? Aby jsi tady x let neplatila hypotéku a nakonec by jsi stejně v ramci dědického řízení musela sourozence vyplácet. A pokud je psaný na tebe byla u toho i nějaká dohoda z jakého důvodu a za jakých okolností?
  To vše jsou podstatné věci které pro mne v dotazu chybí.
  Pokud máte nějakou dohodu, kde ti rodice přenechali dům za to, že splatis jejich dluhy, tak pak je i skoro zbytečné se o něčem zmiňovat. Získala jsi dům a že máš hypotéku? Dnes ji má spousta lidí, to není důvod k tomu, nemít rodinu.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 72 898 otázek, kterým se dostalo 244 358 odpovědí a 382 727 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist