pokřtít dítě nebo nepokřtít?
Holky kdo máte pokřtěné dětičky, co vše je k tomu potřeba? A myslíte že to u nás bude problém když nejsme vzití a přítel není křtěný? Jeho táta to dost odsuzoval a tak ho pokřtít nenechal ale já křtěná jsem a byla jsem i u příjmání
Odpovědi (podle hodnocení / podle data)
-
22.3.2015 15:33
Stačí, když je křtěný jeden z rodičů, sezdaní být nemusí. Malé dítě se křtí na víru rodičů. Budete potřebovat kmotra či kmotry, který bude jakýmsi garantem, že dítě povedete k víře. Provází ho celým životem a dobrý kmotr se o dítě zajímá. Dříve to bylo i tak, že kmotr si vzal dítě do péče pokud osiřelo. Kmotr(a) zpravidla obstarává křestní roušku a svíci, kterou při křtu předá knězi a rodičům. Je zvykem, že děťátko je oblečeno bíle jako symbol čistoty. Postačí ale i ta rouška. Kněz, který křtí děťátko Vám řekne, jak křest probíhá. Během křtu Vám bude pokládat otázky a vy na ně budete odpovídat buď ano nebo věřím. Je zvykem dát na kostel nějaký obnos (my dali 500 Kč, nevím zda to nebylo málo nebo moc). Křest může probíhat při mši, ale můžete se domluvit i po mši. Velmi často se křtí na Velikonoce, ale není to nutné. Křtu se zpravidla účastní i ostatní farníci a tak je zvykem po křtu rozdávat koláčky jako poděkování za účast na této oslavné události. Je to velice krásné přivítání dítěte do života a ač dnes jsou i vítání občánků mnohde moc hezká, tak toto se nedá srovnat.
-
22.3.2015 17:06
já bych spíš dala otázku "proč chcete dítě křtít"? při křtu SLIBUJEŠ, že budeš dítě vychovávat ve víře. pokud je ti ta víra jedno a nežiješ ji, pak ti může být jedno jestli je dítě pokřtěný nebo ne. pokud tu víru žiješ, pak je křest potomka a slib vychovávat ve víře upřímný a tak je to správně. trochu mě mrzí když někdo bere křest stejně jako propíchnutí naušnic u holčiček-zvyk bez víry
záleží jaký na to má názor váš farář, někteří pokřtí, jiní ne. za sebe bych velmi zvážila situaci nesezdaných partnerů a pokřtění jejich potomka. jak můžou dva nesezdaní vychovávat ve víře dítě když žijí v trvalým hříchu a nemíní na tom nic změnit? pokud mají potomka dva partneři, kteří se už vzít nemůžou, vzala bych v úvahu, že tím nemusí trpět jejich dítě a pokřtila. spousta párů se ale v kostele vzít může a jenom nechcou a v takovém případě bych dítě nepokřtila pokud jim v sňatku nic nebrání a oni dál dobrovolně žijí v těžkým hříchu, záruka výchovy ve víře je prakticky nulová. jak už jsem psala, záleží jaký je u vás kněz a jaký na to má sám názor. pokud to vezme podle církevního zákona, za víru dítěte se zaručují rodiče a kmotr, minimálně jeden musí být pokřtěný, svatbou si nejsem jistá a musí umět Otčenáš a Věřím v Boha a to se bere jako dostačující pro záruku výchovy ve víře -
22.3.2015 20:33
nevím, zda bude farář ochoten vám dítě pokřtít, i když nejste sezdaní. za posledních 10 let se hodně zpřísnila v tomto církevní pravidla-předpisy. může vás odmítnout s tím, at přijdete až po svatbě a to ideálně po církevní.
pro dceru nebylo povinností skoro nic (měli jsme snatek civilní, kmotr stačil pokřtěný), pro Vítu po nás chtěli oba faráři, u kterých jsme zvažovali křest syna to, aby kmotr byl biřmovaný. Správně má křtu předcházet příprava na křest a pohovor s rodiči dítěte - cca 3-5 setkání, nám to kněz odpustil vzhledem k tomu, že jsme měli církevní svatbu a to u něj a absolvovali jsme přípravu kvůli snatku.
je opravdu potřeba zvážit, zda je to jen o modě, nebo zda je to o tom, že toto opravdu chcete ve svém srdci vy oba. že dítě jste odhodlaní k víře vést.
u nás křest probíhal po mši a byli jsme tam společně s ještě jedněmi rodiči miminka. malej měl na sobě bílé oblečení, měli jsme křestní roušku a svíci.
ve většině kostelech to bývá tak, že se dítě křtí 1x měsíčně při nedělní dopolední bohoslužbě případně hned po ní. -
23.3.2015 9:19
co vím ze svého okolí, každý farář má požadavky jiné, někdo trvá na tom, aby oba dva rodiče byli praktikující katolíci se svytbou v kostele, jinde stačí pouze jeden z rodičů pokřtěný, jinde ani to není třeba a rodiče nemusí být jakkoliv sezdáni. Když odmítnou v jednom kostele, stačí se poptat v jiných, kde mohou být podmínky zase o něco jiné.
Já věřící nejsem, dítě bych pokřtít nenechala, pokud ale k tomu časem dojde samo, rozhodně mu v tom bránit nebudu a myslím si, že takový člověk je pro církev cennější, když si k tomu dojde postupně sám a osloví ho to něčím.
Ale je to teď takový trend, nechávat dítě pokřtít a nic dalšího s tím spojeného nedodržovat.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.