co umí dvouleté dítě

Otázku položila: Anonymní uživatelka #311841 8.9. 11:02

Co uměly vaše děti ve dvou letech? Mám pocit, že dcera toho umí dost, ale tchýně je hodně kritická. Po návštěvě u ní pozoruji malou pomalu pod mikroskopem a drnčí mi hlava. Dcera nemluví ve větách, pouze jednoslovně řkne co chce. Například pití, mámu, chleba, panenku,polštář atd... Umí počítat do deseti a to v češtině i angičtině. Barvy anglicky a česky se jí hodně špatně vyslovují. Neumí r a ř, l ji dělá problém. Na ničník chodila krásně týden a najednou nechce ani na nočník, ani na velké wc. Nenechá se ani posadit a nočník jde ho raději schovat, nebo mu alespoň nabacat. Umí si sama obléct tričko, se svlékáním musím pomoct. Boty sama nazuje, ale nezapne. Každopáně se snaží. Nají se od roku a čtvrt sama a sama si dokáže namazat palačinku. Sama večer neusne, jen pokud leží někdo vedle ní. přes poledne jedině v kočárku a v posteli prostě neusne. Umýt se zvládá s pomocí, ale snaží se sama v rámci možností. Dcera od sousedů je stejně stará, mluví ve větách a sama se obleče i svleče. lze jí cokoliv vysvětlit. Ta naše si nenechá do ničeho kecat.:) Tchýně je deprimovaná z toho, že ,,její" děti uměly ve věku dcery daleko více věcí... Jasně, každé dítě je jiné. Myslím, že dcera je v normě. Nebo se pletu?

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

 • terryk8.9. 13:24

  Hlavně si dobře vsimni, že toto je vlastnost skoro všech tchyní. Že jejich děti uměly všechno hned, brzy a bez chyby. Přitom my s těmi jejich dětmi teď sdílíme domácnost a jasně vidíme, že se ještě mají ku...a co učit :-D

 • Danyska8.9. 11:30

  Pardon,ale počítat i anglicky???ve dvou letech?Teď ze mě bude mluvit učitelka, ale zeptám se PROČ?Kdy dítě potřebuje počítat? Ve škole,tzn. Až v 6 letech,pokud to umí dříve, jako ok,ale nepotrebuje to nutně.dvouleté dítě si potřebuje hrát a poznávat,ne SE UČIT.mám dvouletou holčičku (2roky a 2 týdny),která umí toto:
  Pojmenovat členy rodiny,zvířátka na obrázku a umí jejích zvuky, pojmenuje dopravní prostředky,běžné věci venku-strom,kytka,tráva.umí říct co chce,někdy jednoslovně,jindy větou,umí na nočník, jíst sama(celkem),vyzuje si boty, obuje-když nejsou moc složité, sundá si mikinu a čepici...umí i další věci, ale i toto mi přijde dost a jsem s tím spokojená.popravdě mám výhodu, že tchyně mi nic říct nemůže,protože synovec nechodil na nočník ještě ve 3,5 letech a ve 4 ani pořádně nemluvil.
  Myslím, že Vaše malá je nadprůměrná věku,neřešila bych.ať si užívá dětství!

 • Podle toho, co píšete, je holčička moc šikovná a zvládá spoustu věcí. Babičky (hlavně tchýně) mají pocit, že jejich vnoučata dělají málo a snachy ještě méně. Vím, že je to pro Vás hodně těžké, ale nenechte si mluvit do toho co děti umí.
  Občas babičky nemají už tu paměť, kdy to jejich dítko opravdu dělalo. A nebylo to ve dvou ale třeba ve čtyřech letech.
  Není to lehké. U nás babička seděla na nočníku už ve 4 měsících. Na štěstí to nepoznamenalo nikoho z rodiny:-D:-D:-D.

 • Petrakim8.9. 12:19

  Máte super tchyni, gratuluji, že se necháte vydeptat tím, co vám o vašem dítěti říká. Super bába k pohledání. Poslala bych ji na výpomoc do jeslí, aby viděla, co děti kolem 2 let běžně umí. Dítě máte zcela normální, tak jej podporujte a řeči vaší tchyně utněte ihned, jakmile začne porovnávat vaše dítě se svými již dospělými dětmi. Nastavte jí zrcadlo - a co vy a váš soused, kdo má větší dům, byt a více peněz, více majetku? A proč vy toho nemáte tolik co soused? Ještě, že ty děti to tak nevnímají ....

 • mazenka828.9. 13:06

  Tak to my mame doma oproti tobe retarda asi :-D Mluvi jaks taks zakladni slova jako cleny rodiny, pak nepreberne mnozstvi zvirecich citoslovcu, nejaka jidla a piti, ukazuje casti tela na sobe a ostatnich. Sunda si tak maximalne cepici. Ale zase bych rekla, ze ma super jemnou motoriku. Nocnik ani nahodou. Sedi tam 10 minut, zvedne se a vycira vedle nej :-( Nektere stejne stare deti v okoli jsou na tom lepe, jine hure, a jak v cem. Nektere lepe mluvi, jine zase maji treba lepsi motoriku. Asi bych tchyni ingorovala a poustela to jednim uchem tam a druhym ven ;-)

 • moje tchyne, ucitelka ve skolce momentalne v duchodu, je taka ista. Kdyz jsme u nich, dceru porad z neceho skousi a kdyz ji hned neodpovi nebo neudela to podle toho jak ona chce, tak je zaostala. Protoze ji nevychovavala ona, protoze ona jedina ma na vychovu deti skolu. Jeji deti vedeli vsechno driv, lip, ...
  Ja jsem zase nanic zena podle neni, protoze jsem si dovolila zapojit muze do domacich praci, zatim co ona sveho muze s nicim neotravovala, vsechno doma dela sama, vsechno vybavuje sama....

 • Bajuli869.9. 13:52

  Nas starsi syn se v tomhle veku sam svlekal a krome ponozek i oblekal, motoricky byl vzdycky hodne napred, ale ve vetach nemluvi ani ted (3,5 roku, uz jsem z toho na hlavu, resime s logopedem, ale uz nesrovnavam s ostatnimi), v okoli mame deticky, ktere v tomhle veku mluvily plynule ve vetach a naopak deti, ktere nereknou vic nez mama, tata, ham...bud vklidu, kazde dite je individual, tchyne - to je diagnoza...nesrovnavej svoje dite s ostatnimi a uzivej si, kazdou chvili s nim ☺️

 • Já si myslím, že máte hodně šikovnou holčičku. Spíš jsem se já teď po přečtení všech příspěvků začala cítit jako matka zaostalého dítěte :D
  Syn má skoro 2 roky a 8 měsíců. Mluví minimálně, teprve před měsícem na mě konečně začal volat mami místo mama, chvíli na to přidal tati a před týdnem i babi. Skládá věty stylem "mami jet pápá baba", ale tohle je jeho nejrozvinutější věta, kterou používá hodně často :D Pojmenuje sice skoro všechno, ale nikdo mu většinou nerozumí, protože říká skoro u všeho jen poslední slabiku. Takže musím odvozovat podle toho co zrovna dělá a kde je, co by asi tak mohl chtít. Např. když stojí v kuchyni a volá na mě "ko", tak tzn. že chce jablko, před ledničkou stojí a volá "ku" a chce šunku, drží traktor se lžící a volá "mami dat" a chce s traktoru sundat tu lžíci. Je to pak docela zábava :D Jenže mu rozumím jen já, babička s dědou mu nerozumí skoro vůbec a tatínek má taky občas docela problém :D Barvy ani nepozná, natož aby je pojmenoval.
  S nočníkem kamarád být do dnes nechce. Sedne na něj a po pár vteřinách volá "de", stoupne si a uteče. Déle ho tam neudržím :( A až po kontrole nočníku zjistím, jestli to jeho "de" bylo jde nebo nejde. Když už se výjmečně vyčůrá, tak tam nechá pár kapek :(
  Co se oblíkání týká, tak si maximálně sundá večer ponožky a hodí je do koše na prádlo, ale víc nezvládá. Ještě si teda dokáže sundat všechny boty. Obuje se sám jen do gumáků nebo crocsů.
  Tchýně a hlavně teda tchán mají pořád blbý kecy. Jejich dcera má o měsíc mladšího syna, který už samozřejmě dávno všechno zvládá. Třeba s tím mluvením je hodně napřed, už na jaře jsem ho slyšela říct slovo jako mravenec.
  Když tak přemýšlím, tak i já sama ho docela srovnávám. Mám ještě staršího syna a pořád si říkám, že on už byl dávno bez plínek, ve třech letech už normálně plynule mluvil atd.
  Takže každé dítě je opravdu jiné a ke všemu tak nějak musí dojít samo. Všechny děti se jednou naučí mluvit a chodit na nočník, ne? Bez ohledu na to, jak moc na ně budou babičky tlačit ;-)
  Já se jen děsím toho, co bude v lednu, kdy máme nástup do školky :(

 • sono210.9. 22:11

  Pochybujem, že tvoja svokra vie čo bolo pred 30 timi rokmi.
  Tvoje dieťa je úplne normálne.
  2 ročné dieťa je ešte fakt malé, za pol roka sa všetko zmení, moja urobila také pokroky za pol roka že až a za ďalší pol rok úplne. Či farby, jasné, v troch rokoch už hovorila bez chyby a asi plynule začala pred 2,5 rokoch
  Sama začala chodiť na záchod. Podľa mňa má čas. Je šikovná.

 • mister.dolfy15.9. 23:26

  Ahoj,
  moje neteřinka jednoslovně mluvila nebo nemluvila asi do 3 let. Bratr zastával názor, že "...malá k tomu nemá co říct...". Dnes je z ní spokojená a krásná mamina, studovala vysokou školu a nic nezmeškala. Je ukecaná víc, jak zprávy na Nově. :-D
  Své dcerce nedělej v hlavině guláš s cizími jazyky, ty musí mít svůj čas. Hlavně, aby uměla naši krásnou češtinu. Neznám květnatější, mazlivější, výrazově dokonalejší a významově bohatší jazyk, než je ten náš a slovenský. Srovnávám s ruštinou, která je také dost dobrá, ale němčina s angličtinou jsou dost tvrdé.

  Moje dcerka v dětství měla problém s leváctvím, to po mém tátovi. Zdědila po něm levý gen. Táta byl přeškolený levák - psal sice pravou, ale pracoval jako levák.
  Takže jsme se doma dohodli, že naší malé nebudeme říkat, která je ta správná ruka na tužku, na lžíci apod. Začali jsme jí lžíci do talíře dávat na tzv.6.hodinu, aby ji vzala, jak jí vyhoví. Za poměrně krátkou dobu přešly depky, nespavost, strachy a bylo vše OK.

  P.S.: Nejlepší tchýně je ta, která od Tebe bydlí 100 km. V neděli dopoledne přijede na návštěvu, jen pokud se nejméně dva týdny dopředu objedná. S vnučkou ať si pohraje, ve 12 hod. dostane oběd, v 1 hod. odpoledne kafe s dortem a v půl druhé odjíždí, aby byla sama včas doma a šla si večer brzy lehnout, protože ráno stejně brzy vstávala. Oléééééé ;-)

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 76 173 otázek, kterým se dostalo 255 277 odpovědí a 397 052 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist