bezdůvodné obohacování pronajímatele

Otázku položila: Anonymní uživatelka #285014 11.7.2019 16:34

Ahoj, nevím, kde bych se zeptala, tak to zkouším zde, než poběžím za právníkem. Jde mi o to, jestli jsem vůbec v právu nebo ne. Jsem v nájmu od 10. měsíce roku 2017, ve smlouvě mám napsanou částku 8 tisíc za nájem a za služby 3 tisíce. Posílám měsíčně tedy 11 tisíc každý měsíc přes konto. Vyúčtování služeb je vždy v prosinci. Za ty dva měsíce mi pronajímatel vyúčtování nedal, že je to zbytečné, že to ani nedanil, že mi to spojí s vyúčtováním v příštím roce, což se ale nestalo. Za rok 2018 mi vznikl přeplatek, který mi po mé urgenci pronajímatel vrátil, ale papír k vyúčtování nepředložil, dodal ho až po 14 dnech, z něhož plynulo, že mě ošidil o necelých 600kč…a díky rozpisu služeb ve vyúčtování jsem zjistila, že si do služeb účtuje fond oprav, pojištění domu, správu domu, což jsem si zjistila, že má být součástí nájmu a měl by o to mít vyšší nájem a o to menší by měly být zálohy na služby, pokud by tedy chtěl, aby mu to ty poplatky pokrylo. Jenže to by musel přiznávat větší příjem z pronájmu finančáku. Nijak jsem to neřešila v rámci zachování dobrých vztahů, bo jinak nebyl problém. Byla jsem ráda, že máme kde bydlet. Platili jsme vždy včas. Nyní se pronajímatel rozhodl byt prodat a chce pro nové kupce byt profesionálně vymalovat a nám to ztrhnout s kauce. Kdy mi nesouhlasíme, bo jsme byt převzali nevymalovaný a bydlíme tu bez mála druhým rokem a byt je stále v původním stavu s přihlédnutím na běžné opotřebení vlivem užívání. Ve smlouvě se nic o výmalbě nepíše, jen že se byt má vrátit v původním stavu s ohledem na běžné opotřebení. Mám pocit, že nám pronajímatel nechce vrátit kauci. Chtěla bych se s ním dohodnout po dobrém, ale pokud to nepůjde, lze se nějak zpětně domáhat těch neoprávněně účtovaných částek za služby, které má hradit pronajímatel? Nebo mám smůlu? Řešil někdo něco podobného?

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • petulinkaa1311.7.2019 20:44

    Pokud vyhrožuje, tak mu řekni že ho nahlásis na finančak, protože má vedlejší příjem který nedani a měl by průšvih. Sama jsem pronajímala byt tři necelé tři roky, ale po dobu rodičaku takže jsem byla od dani osvobozena a hlavne nájemníci dostavali příspěvek na bydlení a šlo to přes pracak atd. takže bych si to ani nelajzla nepriznat to, ale jinak se daň plati, ovšem spoustu pronajimatelu to nepriznava. Dohnat je můžou samozřejmě zpětně. Byt malovat nemusíte a nechápu že to chce, ten kdo si ho koupí stejně udělá změny své a je to zbytečné, takže se bránit a na vrácení kauce nárok máte ;-)

  • HaSha11.7.2019 22:28

    Nemáte třeba fotky bytu při předání, než jste se nastěhovali? Pokud pronajal byt, který nebyl čerstvě vymalovaný, nemůže ho po vás chtít vrátit vymalovaný (respektive, nemůže vám to strhnout z kauce). Ve smlouvě by měl být i předávací protokol (my jsme v něm např. uváděli, že si vymalujeme před nastěhováním sami, takže od nás nikdo nečekal další malování při odstěhování). Každopádně si myslím, že popotahování s právníky se mu nevyplatí a bude si toho vědom, když chce byt prodat. Hlavní je se nedat.

  • Tyhle najmy u soukromniku jsou vzdy na hraně. Osobne bych se divila, kdyby prijem z najmu skutecne na financaku přiznával. Ja mam fiktivne s mamkou sepsanou najemni smlouvu, aby mohla mit prispevek na bydleni (jsem vlastnik, ale bydlí tam ona) a kdyz jsem si zjistovala jak to s tim financakem je, tak to pak pro ty pronajimatele moc vyhodne neni. Pokud by Vam to malovani fakt chtěl strhnout z kauce, coz je blbost, kdyz to v NS nemate, tak bych ho na ten financak nahlasila:-D

  • Pie.com.key12.7.2019 12:31

    Loni jsem řešila něco podobného. Při předávání bytu problémy - prý jsme ukradli smeták a lopatku, příbory, knihy, vysavač, hrnce a spoustu krámů, které byly bezcenné a které si měli majitelé, pokud jim na nich záleželo, odvézt. Ve smlouvě v seznamu věcí, které jsou součástí nájmu, logicky nebyly. Ani ten vysavač nebyl funkční. Proto jsme se při sepisování smlouvy dohodli, že věci odneseme v krabicích do sklepa, odkud si je kdykoliv můžou dovézt, když budou chtít. Zřejmě si je odvezli, zámek nebyl porušený a klíče samozřejmě měli. 4 roky jsme to neřešili. Dokud jsme byt nepředávali. Najednou to bylo - a kde jsou hrnce? Kde jsou příbory? Strhneme vám to z kauce... Jsem myslela, že si dělá srandu. Nedělala. Ale hádat se o vlastní peníze, které vám patří, je fakt hrůza... pomohlo až pohrození nahlášení na finančák a řešení věci s právníkem. Doporučuji i tobě.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 75 334 otázek, kterým se dostalo 252 172 odpovědí a 394 255 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist