Vše o miminku
Zdravím, čekáme první mimčo. Chtěla bych poprosit maminky o nejaké informace. Přijde mi, že nic nevím.. ohledne oblečení třeba, co vse si mám pořídit. Kolik ceho, jake se davájí oblečení např. na noc... atd. jaké velikosto od narození jsou atd.
Mimco se narodí v zimě.
Pak máte doma dve postylky ? jednu v loznici a druhou v obyvaku např. ? jak to mate vyřeseno ?
Do jakeho veku dítete se tak kojí a když se kojí tak se nemusí dávat uz nic jiného ?
Kdy mimco regostrovat k pediatrovi ? před porodem ?
Musejí se vsechny vecicky žehlit ? a pouzívat nejaky spešl prací prášek ? a co aviváž, vadí ? ..
Když mi některá zkusená maminka napíše i něco víc, co by mě mohlo zajímat, budu ráda.
Moc moc díky !!!
Odpovědi (podle hodnocení / podle data)
-
3.8.2017 9:53
aviváž sem nepoužívala, miminko může dráždit nejen vůně, ale i její složení. místo aviváže sem dávala 2 lžíce octa.
prací prášek sem používala dětský - spokojená sem byla z DMka s tím jejich Sensitive (určený pro ěti).
na noc na spaní sem dávala jen samotný overal, nic dalšího - když tak sem lehce přikryla, ale raději lehce přikrýt, než aby s emimčo přehřívalo. bylo narozené na podzim a na noc sem měla minimálně mikroventilaci, v ložnici do 20°C.
velikost oblečení - na začátek sem měla pro obě děti 56/62 - narozené s délkou 51cm, vydrželo to 4-6 týdnů velikost 56 (bohužel každý výrobce má trošku jinak ty velikosti, tak pozor na to). ve velké velikosti se mi s mimčem hůře manipulovalo a taky to pro mně bylo nepraktické na oblékání. takže sem dávala vždy tu jednu velikost a druhá (větší) byla jako záložní když došly menší věci.
do jakého věkus e kojí je individuální - doporučuje se alespon půl roku, do té doby plně kojené dítko nepotřebuje ani nic jiného, pokud se kojí dle jeho potřeb.
postýlky sem nikdy dvě neměla, pokud není barák velkej jako hrad s patry, tak do bytu se to ne vždy využije.
registrovat musíš před porodem a v porodnici zadáš jméno lékaře, u kterého je dítě registrováno. po porodu a návratu domů se lékaři ozveš a domluvíte první návštěvu bud u něj nebo u vás doma (u nás to bylo druhý den po našem příchodu z porodnice přišla Dr k nám).
žehlila sem vše, co se žehlit mohlo až do 6 týdnů, pak už podle potřeby. žehlení jednak desinfikuje, druhak prádlo může změkčit.
jinak co se týče množství oblečení - na to bývají různá doporučení, a myslím že i tady v encyklopedii něco je. -
3.8.2017 13:10
Ahoj,
postýlku jsme měli jen jednu, ze začátku v obýváku, mimčo spalo s námi v posteli. Od cca 3. měsíce byl v obýváku na dece a postýlka v ložnici, kde spal. Znovu bych to takto nedělala, měl pak problémy se spánkem, v postýlce nechtěl spát, když byl zvyklý na naši, ale mě to spaní s ním vadilo, tak se to musel naučit. U druhého plánuju do obýváku koš. Určitě mu chci pořídit hnízdečko .
Co se týče kojení, něco si o tom zjisti fakt dopředu. Jen takový základ. Plně se kojí do 6. měsíce. Pak se začíná přikrmovat, ale kojení je pořád hlavní strava. Odstavení samozřejmě záleží na tobě. Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit alespoň do roku a to je podle mě i věk, kdy dítě potřebuje buď mateřské mléko nebo umělé. Malému je skoro 15 měsíců a kojím ráno a večer a občas, když si řekne i přes den.
Jako prací prášek používám gel z mýdlových ořechů, aviváž se nedoporučuje. Máme sušičku, takže nežehlím, ta ti to tím horkem už projede. Žehlila jsem jen po úplně prvním praní a pak jen věci, co se víc mačkaly. Jinak určitě žehlit alespoň do 3 měsíců, když není ta sušička.
Na netu najdeš nějaká doporučení, co se týče množství oblečení, já se tím taky řídila a pak podle potřeby dokupovala. Na začátek je dobré mít pár věcí velikosti 56, použitelná je pak spíš 62, z té 56 mimčo rychle vyroste (u nás asi za 3 týdny). Doporučuji už nakoupit i 68. Super jsou zavinovací body, hezky se s nimi manipuluje. Na zimu určitě koupit fusáček a i nějakou příjemnou kombinézku - volila bych flees nebo nějaký chloupek, určitě ne šusťákovou. Větší body pak vol určitě se zapínáním na knoflík, lodičkové výstřihy nám moc nevyhovovaly, malý měl pak výstřih až po prsa (to ale až od 74, ty menší mu celkem seděli). Perfektní jsou dupačky od g-mini na mimčo, které už víc kope nožkama, mají nad patou gumičku a mimču tak nevyklouzávají nožky z dupaček. Na spaní jsem ze začátku nic spešl nedávala a mimčo mělo na 24 hodin jedno oblečení, často to byl overálek a pod to body. Já měla květnový mimčo, takž jsem ho tolik nemusela navlíkat. Od 3 měsíců jsem začala dávat jako pyžámko overal a silnější dečku. Když už byl pohyblivější, osvědčil se mi na spaní místo deček fusáček, nemusela jsem kontrolovat, jestli se neodkopal a trnout jestli ho přikrýváním nevzbudím (často měl deku pod sebou zhamťanou). Ve fusáčku spí jen v body.
Co se týče lékárničky - základní vybavení jsem měla bepanthen, teploměr, nurofen sirup a paralen čípky a borovou vodu. Zbytek jsem dokupovala až na doporučení dr. K dr je třeba se "registrovat" předem. Já jsem jen zavolala, jestli nás vezme, odpověď byla ano, a že mám zavolat až nás budou pouštět z porodnice. Oficiální registrace byla až po porodu.
Hračky první měsíc až dva nejsou vůbec třeba, mimčo většinu času spí a když je vzhůru zabaví se koukáním kolem sebe. Od 4 měsíců jsme měli hrací deku (ale bez zvuků) a ta byla hodně oblíbená.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.