V jakém věku nechat spící dítě v noci samotné?

Otázku položila: Anonymní uživatelka #413007 9.5. 23:43

Ahoj, chci se zeptat, v jakém věku vám přijde přijatelné nechat spící dítě / děti samotné doma v noci z nějakých neočekávaných důvodů, kdy potřebujete odběhnout na 30 minut maximálně na hodinu ven z bytu. Například já jsem teď dlouhodobě na obě své děti sama, dělám co můžu ale s nima toho moc nezmůžu, snažím se v noci pracovat ale stává se mi, že se objeví něco, kvůli čemu musím do firmy např. vyzvednout si nějaké dokumenty, doslova na otočku a hned zpátky (v rámci jednoho města), do rána by to sice možná počkalo, ale přineslo by to hodně nepříjemností.

Dětem je 3,5 roku a 1,5 roku. Obě děti spí vždy celou noc klidně, nebudí se - a když už, tak zcela výjimečně až nad ránem. Mladší dítě spí od narození celou noc a nebudí se nikdy. Obě děti spí odděleně, mladší v ložnici, starší v dětském pokoji, a obě spí velmi hlubokým spánkem, takže i kdybyste se je snažili vzbudit, tak se často ani nevzbudí.

Jsou mi takové situace velmi nepříjemné, na druhou stranu každý dělá to co umí...

Ještě jedna otázka, v jakém věku vám přijde v pořádku nechat dítě samotné cca 10 minut? Zkusila jsem to zatím dvakrát jen u starší dcery (3,5) kdy jsem potřebovala jen urgentně skočit do večerky která je doslova 30 metrů od našeho vchodu, většinou proto, že venku mrzlo nebo pršelo / sněžilo a já jsem ji nechtěla kvůli pár krokům složitě oblékat. V jednom případě jsem jí dala oběd, usadila ke stolu, vysvětlila kam jdu a že jsem hned zpátky, a ona mi slíbila, že nevstane od stolu a bude klidně jíst. Dodržela to. V druhém případě jsem ji poslala do pokojíčku, opět vysvětlila kam jdu a proč, a slíbila mi, že neotevře dveře od pokojíčku a bude si hezky hrát. Také to dodržela. Ale v obou případech jsem se docela bála, byla jsem nervozní

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

 • Takhle malé děti bych určitě nenechala. Jsou ještě hodně malé a člověk nikdy neví, co je napadne

 • taky bych měla obavu nechat děti doma samotné.
  ale jde i o to, jak jsou děti samy zodpovědné. jen bohužel se může stát cokoliv a stejně tak je může cokoliv napadnout. vzbudit je může noční můra a pak když budou hledat mámu ta nikde nebude.

 • macicekkajik10.5. 8:21

  I malé dítě si zaslouží důvěru. A především, když máš takto hodné děti. Vím, že sklidím hodně mínusů, ale dle mého názoru, když se vychovávají děti, musíte se naučit jak ty tak dítě mít k sobě důvěru. Ono spíše než v tomto věku 3,5 a 1,5 roku napadnou blbosti v pubertě a musíte dítěti věřit. Znám spoustu rodičů, kteří ani v 16 letech dítěti nesvěří peníze, protože mu nevěří, že nezaplatí to co má. A to je špatně, je to o tom, jak si to dítě vychováš a jakou důvěru mu vložíš. To samé je třeba ve vaření. Já už v 10 letech jsem musela vařit, protože rodiče měli obchod a babička z dědou pracovali na poli a měli hospodářská zvířata, takže jsem musela pomáhat. V dnešní době se to nenosí. Co kdyby se dítě spálilo, atd. Když jsi matka samoživitelka a ještě při takto malých dětech pracuješ, nezbývá ti nic jiného, než tu důvěru dětem vložit. Jde vidět, že jsi klidná matka a tím pádem, máš klidné děti. Na začátek bych se třeba zkusila domluvit se sousedy, kterým věříš, že by se na ně občas mrkli, jestli spí, kdyby se náhodou vzbudily. Přeci jen mohou vycítit, že jsi pryč a vzbudit se. Když dětem nedáš šanci důvěru získat, nikdy nezjistíš, že jí máte.

 • Taky jsem vychovávala dítě sama, takže v případě nouze odběhnout na 30 min, když děti spí, nevnímám jako problém, nezodpovědnost, risk apod. Na delší časový úsek bych si už ale k dětem někoho zajistila. Když byste to "odbíhání" do firmy měla pravidelně jeden večer v týdnu, možná by některá hodná babička pohlídala vždycky 1-2 hod., abyste vyřídila pracovní věci... Udržet si práci, když je žena s dětmi sama, vidím jako prioritu.

 • Petarda0110.5. 17:02

  Našim je 8 a 6. Menší nechávám samotnou opravdu výjimečně. Když jsou spolu, není problém. Mají telefon na který volám a kontroluji. Jednou už se stihli během 15 minut porvat, tak dostali kázání. Na druhou stranu, můžete být doma a stejně se stane průser. Například 4 letý syn najde drátek a nenapadne ho nic lepšího než to strčit do zásuvky...vlastní zkušenost. Uspávala jsem zrovna mladší dítě. Takže tak. Je to dítě od dítěte, rodič od rodiče, je třeba poučit co se smi a nesmí a o to víc to platí, když je dítě doma samo. Jinak u jídla bych nenechávala. I v šesti letech jsme vyklepávali zaskocene jídlo z krku.

 • Lenu-linka10.5. 21:34

  Tak ja jsem v tomhle neskutecnej posera a deti mi na to prijdou opravdu male. Ale mam blbou zkusenost, kdy me jako sestiletou nechal biologicky otec samotnou doma v noci. Mamka v praci na nocni, ja se v noci vzbudila a nikde nikdo. Ted je mi 33 a stale se bojim tmy a bez svetla nejsem schopna dojit ani na zachod.

  U deti bych se bala, ze se mi cestou muze neco stat a co potom s nema, nebo ze fakt se vyjimecne vzbudi a co potom. Obo je neco jineho, kdyz pres den vysvetlite, maji cinnost a je to velmi kratka doba, nez kdyz to je v noci, obi o nicem nevi a najednou nikde nikdo.

 • medulinek12.5. 18:36

  A kdyz se vam nedejboze neco v aute stane, nebudete pri vedomi, tak budou delat doma co?

 • Zdravim, popravde receno, takhle male deti bych se bala nechat uplne samotne a bez toho, aby to nekdo (treba soused) vedel, ale kdyz to jinak nejde, musite.se.rozhodnout podle.situace..jestli.spi klidne, nemusi se vzbudit, ale muzou...a pak.co by se mohlo/nemohlo.stat, vy je znate nejlip a vite, jak.reaguji v.necekane.situaci..Jeste me napada, ze starsi ditko uz byste mohla naucit volat telefonem (teda pres.den) a v noci pak nechat teléfono nekde viditelne.blizko, aby v pripade ze.se vzbudil, vam.mohlo zavolat..

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 77 532 otázek, kterým se dostalo 260 452 odpovědí a 401 383 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist