Roční dítě a strava

Otázku položila: Anonymní uživatelka #31423 12.2.2011 17:26

Ahoj holky,
chci se jen zeptat, může roční dítě stravu jako my dospělí? To jest nerozmixovaná polévka s kusy zeleniny, omáčky a knedlík, zákusky, sušenky, minerální vodu apod? Nemůže mu to nějak ublížit? Dneska jsem se právě bavila s jednou paní co jela se mnou vlakem s dítkem a tak mi toto vyprávěla. Leží mi to v hlavě, tak se právě ptám jen tak pro zajimavost co si o tom myslíte. Koukala jsem nani jako blázen, když mi řekla co všechno už jí.
Díky moc ;-)

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

 • full.avl12.2.2011 18:37

  Knedlík no nevím, pokud to to dítě snese a vyloženě je to domácí proč by ne? Přece roční dítě nemůže být jen na mléce nebo na sunaru. Když se zeptáš i dětské lékařky tak ta právě sestře řekla když klukovi bylo 6 měsíců že ho má přikrmovat domácí stravou.
  Jinak souhlasím, pokud to jídlo není kořeněné a přesolené tak klidně může baštit. Jinak k těm sladkostem, i 6 měsíční prcek může ocucávat sušenku, ale ne často. Minerálku bych 100% nedala, takhle malé dítko má být na čaji. Nebo na takovém tom píti co prodávají pro děti v lékárně. Ale pokud někdo to umí udělat doma, tak ani nemusí kupovat v lékárně.

 • dzusinka12.2.2011 17:54

  Já bych to řekla asi takto, od roku věku už dítě MŮŽE všechno, co dospělí, ale nesmí to být moc kořeněné nebo slané. Je ovšem jen na tobě, jestli mu to všechno dáš například z výchovných nebo zdravotních důvodů. To jest mastné kvůli váze nebo sladké kvůli zubům a vůbec nezdravé věci kvůli stravovacím návykům. Co tím chci říct je, že roční dítě je takové věci schopno strávit, ale z nezdravé stravy můžou být problémy v pozdějším věku.

 • Ch.anna12.2.2011 17:38

  Když budeš vařit zdravě pro celou rodinu, může to jíst i roční dítě. Určitě bych vynechala uzeniny, smažená jídla, tučná jídla, sladkosti, minerálku určitě nedávat. Prostě to, co se ví, že je nezdravý i pro dospělý. Taky je dobrý omezit sůl na minimum. Velikost kousků jídla záleží na množství prckovo zubů :-). Nebo prostě už víš, jaký kousky jídla zvládne a jaký ne.

 • prvosenka12.2.2011 19:36

  Když jsem byla se synem na roční prohlídce, lékařka mi řekla, že může jíst v podstatě všechno. to všechno má však několik ALE: kořenit pouze jemně např. bazalkou, ne moc soli, ne moc tuku, sýry pouze s obsahem tuku v sušině 30% apod. Dále mi lékařka řekla, že dítě do dvou let věku potřebuje minimálně 500 ml kvalitního mléka.Synka jsem až do 15 měsíců krmila kupovanými příkrmy. Teď už mu cca 2/3 jídel v měsíci vařím, 1/3 podávám kupované příkrmy. Rozhodně bych mu nedávala zákusky, minerálku apod. Omáčku mu občas dám, ale přizbůsobenou jeho věku. Např. rajskou,ale s těstovinami. Sušenky mu také občas dám, ale výhradně dětské, ačkoliv on o ně nemá moc zájem, tak má krabičku asi na tři měsíce.Má rád rýžové chlebíčky od Hippu, které jsou vhodné pro děti od sedmi měsíců. Někdy mu dáme kousek šunky, avšak pouze krůtí prsní či kuřecí. Co se týče pití, malému dávám dětský čaj, občas koupím nějaký ovocný nápoj bez přídavku cukru. Lékařka říkala, že tyto nápoje se mají dávat dětem málo často, pířpadně dost naředěné, protože je hodně zasytí. Myslím si, že je řada jídel, které by takto malé dítko jíst nemělo :o)

 • Ammmi12.2.2011 17:32

  Ahoj já teda myslím, že polívka, pokud je to vývar, ne moc kořeněný a dítko zvládne zeleninku spolknout, tak neuškodí. U knedlíku nevím, známá dávala dítěti knedlík už od půl roku,ale taky se mi to moc nezdá. Zákusky bych taky moc nedávala (možná jen piškot třeba s troškou pudinku a ovoce, ale jiné ne), sušenky bych vyměnila za piškoty a minerálku bych dítěti nedávala kvůli nadýmání. Myslím, že když vaří a trochu jídla vhodně poupraví před osolením atd., nevadí to, ale aby roční dítko jedlo stejné jako dospělí - to já bych neudělala :)

 • Kristy12.2.2011 19:05

  Tady najdeš dobré info a přehled, co je vhodné a kdy, je dobré si dát pozor i na tavené sýry apod. http://www.kojeni.net/prikrmy.php

 • Vážené matky a otcové. Nechci tady působit znalostmi děta Vševěda, ale myslím, že rok a půl staré děti snesou jídlo co my. Hlavně se nesmí nic přehánět (koření, sůl , pepř apod.). Co se týče pití...zase cpát do dítěte celý den čaj taky není dobrý. Jsou tam různé drogy, které nemusí ani dospělí celý den valit. Prostě normálně to co my, ale prosím lehce a všeho s mírou. Knedlíky paní taky. Proč ne. Dyť jsou dobré. Ečka určitě vynechat. Večer pěkně sunárek s vitamínkama nebo ještě lépe matčino prso. :-)

 • Kristy14.2.2011 19:02

  Ještě jsem chtěla přihodit jednu tabulku ohledně éček a myslím, že je dobré si ji vytisknout a mít ji stále po ruce až budeme třeba kupovat jogurty nebo vlastně cokoliv. Např. jsem koukala, že výrobek od Apetita Kidiboo - Prima křup, na kterém je napsáno bez konzervantů+vitamin A, obrázek s dětským motivem (čímž vyrobce dává najevo vhodné jako sváča pro děti), má v sobě E450,E452 což je označeno známkou 4 jako látky působící nepříznivě. No posudte samy ;-)
  http://www.babyweb.cz/Clanky/a1600-Skodi-nam-tzv-Ecka.aspx

 • somalce12.2.2011 19:06

  No holky přidávám se k názoru Marinerky. Nedovedu si představit, že bych tímhle dceru cpala v jednom roce, to opravdu měla ještě víc mýho mlíka než příkrmů (kojila jsem do necelých dvou). Do roka byla bez lepku, bez cukrů a dalších (s prominutím) "sraček". Když jsem viděla kamarádku která dcerce zhruba v sedmi měsících dávala ochutnávat šlehačku a cpala jí doma svíčkovou, tak na mě šly fakt mrákoty.
  Jak už tu někdo psal, samozřejmě že to to dítě ztráví, ale o vhodnosti takovýhle stravy bych se fakt hádala.

 • marinerka12.2.2011 17:37

  Roční dítě by mělo mít stravu nesolenou a nekořeněnou a v takové konzistenci, kterou zvládne sníst. Rozhodně bych nic neuspěchávala. Mimochodem u ročního dítěte by mělo být kojení ještě 70% jeho stravy a příkrmy by mělo být pouze doplňované. V průběhu druhého roku se procento kojení sniží a na konci druhého roku dítěte je už kojení jen doplněk. Ale ta paní, co ti to vyprávěla stejně asi nekojila.. Za to že dá takhle malému dítku zákusek by si podle mě zasloužila akorát tak pár facek.. Knedlíky a minerálka taky zrovna do jídelníčku takhle malého dítěte nepatří..

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 68 287 otázek, kterým se dostalo 227 468 odpovědí a 360 825 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist