Předmanželská smlouva

Otázku položila: Anonymní uživatelka #27531 9.8.2010 20:30

ahoj holky, tak mám trošku jiný dotaz, než jaký by byl pro tuhle poradnu obvykléj..příští rok se mám vdávat, budu žít v domě s přítelem, dole budou žít jeho rodiče, my nahoře- budou dvě oddělené bytové jednotky- dům bude přepsán na mého budoucího manžela a můj budoucí manžel chce předmanželskou smlouvu (zvykem většinou je, že je dům napsán na oba dva manželé a né jen na jednoho) a v té předmanželské smlouvě bude, že dům je manžela a bude tam vymezeno, co jsme každý do manželství přinesl..moje máma si klepe na čelo, že jsem prý střelená, když mu to podepíšu, že já jakožto ještě studentka dám do toho baráka třeba 100 tisíc a pak odéjdu s těma 100 tisícema v případě rozvodu a on dostane barák, který je jeho rodičů teďka, ale že za těch několik let oba dva budeme na tom baráku pracovat a já pak odejdu bez peněz a že se třeba může stát, že si najde jinou ženskou a tak a copak se mnou... holky, co myslíte? až do teď se mi to zdálo rozumné.......

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • My máme něco podobného. Ale bez předmanžel.smlouvy, manžel ji nechtěl. Já tvého partnera chápu. Obecně dům je jeho rodičů, rodina na něj vydělala, nějak ho prostě získali, a ty bys teď měla mít nárok na půlku jen tak bez zásluh? Já bych chápala, když člověk odejde s tím, co do toho vložil. Je to kruté možná, ale je to tak. On se nepřičinil, proč má mít nárok na můj byt, ty na jejich dům?

  • My tedy smlouvu nemáme a spoustu věcí včetně bytu jsme pořídili před vznikem manželství. Např. hypotéka je na oba, ale byt pouze na manžela, protože na ní dostal tehdy od zaměstnavatele výhodný úrok na hypotéce, ale tím pádem musel být byt napsaný pouze na něho. Peníze do bytu a práci jsem samo investovala. Ale řešila jsem to podepsáním dluhopisů na částky, které jsem do bytu dala a co do něj přinesla svého. Podle mě je dobré smlouvu sepsat s právníkem a rozhodně vymezit majetek, který kdo do bytu přinesl, na dům holka nárok nemáš a pak je dobré mít sepsaný majetek, který jste získali za doby trvání manželství-s tím poradí právník, protože ten se bude dělit. Každopádně bych to probrala s právníkem, nechala smlouvu sepsat jím a pak teprv podepsala. Ale je to lepší, než jít do domu, který nikdy nebude ani půlkou na tebe, dala tam jak píšeš třeba 100 000 a pak odešla s holým zadkem, to je ta smlouva lepší. Rodiče nechtějí dát svůj majetek i tobě, což se dá pochopit a ty se nějak pojistit musíš, buď ráda, že ti to manžel nabídl. Já ale doufám, že tohle nikdy nebudeš řešit a prožijete dlouhá spokojená léta.

  • Ahoj, pokud rodiče darují dům jen tvému nastávajícímu, pak bude stejně v jeho výlučném vlastnictví, i když se potom vemete, to si uvědom. Ale hlavně teď ti to může přijít šílené taková smlouva, ale nemáš tucha, co bude za pár let. Spíš bys měla dohlédnout na to, aby smlouvu sepsal naprosto nezávislý notář (ne třeba takový, kterého vybere jen tvůj drahý) a abys skutečně měla ošetřené, že dostaneš v případě zániku SJM, co si zasloužíš a bylo zohledněno, jak jsi se podílela na péči o dům. Taky bych ti radila, když je nastávající takový, schovávat si doklady na všechno, co do domu vložíš, abys ten podíl měla černý na bílým. Ale jinak mezi námi - mít tchýni v baráku teda nic moc :(

  • No, tak to je mazec. A chce to tak skoromuž nebo jeho rodiče?? Nějak mi to tak přijde, že to chtějí oni...

  • je to mazec, ale zároveň to chápu. Ale spíš bych řekla že než budoucí muž to chtějí jeho rodiče...na jednu stranu má pravdu - jeho barák, ale co bude 100 tis za pár let...?jak když plivne...a ty ted budeš dávat do baráku peníze a když se něco stane, tak jsi v háji...a to už ve smlouvě nebude zavedené že ty budeš investovat do domu, že..?a studentka taky věčně nebudeš...nebo můžeš naopak vydělávat víc než manžel...no pozor na to, mě to přijde jako vypočítavost..to nevím jestli by nebyl lepší neutrální byt - neutrální půda - půl na půl...ale dej vědět jak to dopadlo. držím palce.

  • Na jednu stranu tvého budoucího manžela a jeho rodinu chápu, je to koneckonců jejich dům a ty se tam přivdáš a kdyby ses s ním za rok rozvedla, nemůžou ti přece vyplatit polovinu hodnoty "jejich" domu. Ale na druhou stranu si říkám, jak tedy budete po svatbě řešit finance? Myslím, že teď čekáš miminko, takže v příštích pár letech moc peněz do domácnosti nepřineseš, ale co potom? To si každý necháte svou výplatu a když bude potřeba opravit střechu, tak ty můžeš říct: Je to tvůj barák, drahý, tak to zaplať a já si můžu jít koupit nové kozačky. To samozřejmě přeháním, ale myslím, že byste se o tom měli s partnerem hodně pobavit, jak tedy budete řešit případné větší investice do bydlení. Určitě by to mělo být v té předmanželské smlouvě zřetelně napsáno, že investovat budete oba a v případě rozvodu dům sice zůstane manželovi, ale ty budeš patřičně vyplacena, abyste nezůstali s dětmi na dlažbě.

  • NO hele...my zas s manželem bydlime v bytě po mé babičce, který teď patří mojí mámě. Ta ho na nikoho nepřepíše a kdyby něco, tak ho zdědím jen a jen já (jediné dítě)...manželství nemanželství, dědictví nikdy NENÍ součástí společného jmění manželů. Mému muži to nijak nevadí. Investovali jsme už do bytu (a nejen do něj) spoustu peněz oba. Takže to ber tak, že předmanželskou smlouvou TY můžeš něco získat (porada s právníkem se vyplatí!) Pokud na to nepřistoupíš, bude barák jen jeho rodičů, a jediný, s kým se o něj bude případně dělit, bude jeho ségra.
    A je fakt, že chtít získat půlku velikého baráku tím, že do něj budu "investuju" par desitek tisic, by z tvé strany byla zas trochu troufalost a chápu i přítele i jeho rodiče. Nikde není psáno, že i kdyby k rozvodu, nedej Bože, došlo, bylo by to z jeho strany...co když Ty se bezhlavě zamiluješ Ty a on by se s Tvým novým přítelem měl dělit o dům svých rodičů?! Tenhle případ je třeba můj kolega z práce...a věř mi-nejsou to vždy chlapi, kdo boří manželství. Zvlášť pokud se mu rozvádí ségra nebo viděl něco podobného v práci jako já, nediv se mu. A tak, jako dobré účty dělají dobré přátele ani tohle nemusí přeci být překážkou 70-tiletého spokojeného manželství ;) Aspoň my tomu po deseti letech vztahu věříme.

  • vdovec10.8.2010 10:07

    Ta smlouva te neposkozuje, jen vysvetluje s cim kdo prichazite do manzelstvi. Kdyby ti rodice dali milion venem :-) a ty jsi ho chtela pouzit na opravy, tak je to zcela neco jineho. Ale opravdu prichazis s holym zadkem, tak co cekas? Ja byt jeho rodici, tak ten dum na tveho manzela rozhodne bez smlouvy neprepisuju. Chrani tim dost i je. Co kdyz by ses s nim chtela rozvadet a co by pak bylo s rodici?
    Byla jsem pred par lety v podobne situaci. Zila jsem s pritelem 9 let. Rodice mu pujcili na maly domek. Ja studovala. Pak jsem zacala vydelavat, pracovat v zahranici a cpat svoje penize do jeho domu asi tak po 2 roky. A on si zatim nasel jinou zenskou a ja jako blbec mu ty penize dal cpala. Asi az po pul roce, kdy uz by se to asi fakt provalilo, se se mnou rozesel. A ja odchazela ve 28 letech s holym zadkem k rodicum. Nastesti jsme se nedali jeste do deti.
    Podle me si proste nemuzes delat narok na cizi vec. Ale smlouvu bych si nechala zkontrolovat od sveho pravnika, jestli te opravdu nejak neposkozuje.

  • On by tě jen musel vyplatit z toho co jste za manželství pořídili společně, dům by mu samozřejmě zůstal, ale dal by ti zpět těch 100 tisíc a to co jste za manželství pořídili oba dohromady. Je to zvláštní, ale docela to i chápu, protože znám hodně případů kdy se potom dva rozvedou a ten kdo tam nedal nic tak chce půl domu a rodiče mají určitě strach. Nebrala bych to ale tak tragicky, nebo můžete postavit vlastní dům a ten budete mít na půl... je více možností...

  • No holky, ja se vdavala pred rokem a resili jsme neco podobneho, jen obracene. Poridila jsem jeste pred svatbou byt s veskerym vybavenim, hypoteka psana pouze na me atd. Taky jsme to resili pres pravniky a muzu rict, ze i kdyz jeho rodice s tim jeste doted maji trochu problem, mezi nami je jasno a jsme oba v klidu. Kdyz budeme chtit neco zmenit, vzdycky se da dojit k pravnikovi a vztahy upravit. Z vlastni zkusenosti doporucuju, pokud jsou vztahy trochu nestadartni, je lepsi mit vsechno cerne na bilem. Dobry a nezavisly pravnik je podminkou.

  • Já tvého budoucího muže plně chápu! můj otec zemřel , když jsem ještě byla malá po něm se dům dělil každý dotal 1/4 ! Bratr se se svou přítelkyní nikdy neoženil , ale z jejich vztahu se narodil syn. Ona byla a je MRCHA !! Bratr dostal ještě darem chalupu , od mojí mamminky podotýkám že to bylo její dědictví a její rodný dům ! Mezi mamkou a bratrem byla ústní dohoda , že až do její smrti je chalupa její ! Jeho přítelkyně ho opustila dlouho , před jeho smrtí , ale spestřovala mu i poslední chvíle jeho života nemístným urážením , telefony a ponižováním , nelenila a volala 2 dny před jeho smrtí, aby mu zdělila , že si nevyzvedává syna a jak k tomu příjde ona že nemá čas na sebe ! Bratr zemřel a díky tomu ,že mělo vše přejít na syna o kterého se nestará !! Veškeré dědicví , jako zákonný zástupce schrábla ona i chalupu , kterou dostal , jako dar s tou ústní dohodou . Nicméně , po smrti otce moje sestra a její manžel náš dům renovo. a jen na jejich náklady , navíc si švagr postavil garáž na auto a udělal větší přístavek . Tím pádem stoupla i hodnota baráku ! Sestra s mužem už jsou , ale ve svém a já zůstala s maminkou v baráku . Žádala vyplacení ze všeho ! Horko těžko se dokazovalo , že na vyplacení toho nového nemá nárok ! Celková částka vyplacení by byla bývala větší o 70000Kč ! Nakonec uznala , že se spokojí s chalupou a 600000 ! Nediv se tedy , že si to chce manžel a jeho rodina ošetřit !

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 213 otázek, kterým se dostalo 271 561 odpovědí a 409 739 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist