Přechod z DPP na DPČ

Otázku položila: Anonymní uživatelka #265154 9.5. 23:58

Ahoj, jsem na rodičovské dovolené (končí 11.6.) a dnes jsem nastoupila na brigádu na DPP. Po skončení rodičovské bych chtěla být zaevidovaná na Úřadu práce a přitom pokračovat v té brigádě do září (aby mi bylo placeno soc. a zdrav. pojištění, musím splnit, aby byl čistý výdělek do 8100Kč, je to tak?) ; od září, jak půjde dcera do školky, už mám pak domluvenou práci na HPP.

A teď mě zajímá - pokud chci být evidovaná na tom ÚP, aby mi platil soc. a zdrav., tak musím mít DPČ, že? Jenže já nestihnu do té doby, kdy se budu chtít hlásit po rodičovské na ÚP odpracovat těch 300h, které mám na DPP.
Když řeknu zaměstnavateli tenhle důvod - musí mi umožnit přejít na DPČ? Nebo jak to funguje? Moc se v těchto věcech neorientuju a ráda bych měla trochu přehled..DĚKUJI za odpověď

V případě, že budu muset nejdřív odpracovat těch 300h na DPP a až pak mi umožní přechod na DPČ, jak postupovat, abych měla zaplacené soc. a zdrav.?

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

 • macicekkajik10.5. 7:40

  Nemusíš odpracovat 300 hodin. Je to jen podmínka pro DPP, že v 1 roce na DPP můžeš u 1 zaměstnavatele na 1 pracovní pozici odpracovat 300 hodin. Ale DPP můžeš ukončit kdykoliv a přejít na jinou formu pracovní smlouvy. A záleží na tom, jak se domluvíš se zaměstnavatelem. Někdo DPČ dávat nechce, protože je to pro zaměstnavatele větší finanční zátěž. Dále na ÚP si na DPČ můžeš vydělat maximálně 8100,- ale hrubého a budou ti v zaměstnání strhávat sociální a zdravotní.

 • a potřebuješ se nutně hlásit na ten pracák?
  když se nahlásíš na zdravotní pojištovně jako osoba pečující o dítě tak na pracáku ani být nemusíš. a rodičák s tím nemá nic společného.

 • HaSha10.5. 10:30

  Na DPČ za tebe hradí zdravotní a sociální ZAMĚSTNAVATEL už od výdělku 3500,- za měsíc (respektive část ty ze mzdy, část on). Takže opravdu spíš záleží, jestli zaměstnavatel bude chtít s tebou DPČ vůbec uzavřít. Argumentace ÚP v tomhle asi moc nepomůže, pokud je to nad 3500,-, tak za tebe úřad zkrátka nic neodvádí, jen tě bere jako uchazeče o zaměstnání a budeš muset docházet na schůzky kvůli jejímu hledání.
  Pokud ti DPP nezabere víc než 4 hodiny denně, pak je opravdu vhodnější nahlásit se pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let (tam je podmínka, celodenní péče, nesmí být ve školce, jeslích, hlídání déle než ty 4 hodiny). To se posílá jako čestné prohlášení.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 78 827 otázek, kterým se dostalo 266 044 odpovědí a 405 208 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist