Okamžitá výpověď z podnájmu

Otázku položila: Anonymní uživatelka #438830 23.2. 7:58

Dobrý den, vím, že toto je spíš dotaz na někoho, kdo se v tom pohybuje, ale třeba tu někoho takového najdu a nebo aspoň osobní zkušenost.
Pronajali jsme si byt do podnájmu, který nám pronajal nájemce a ten má uzavřenou smlouvu s majitelem, že může pronajímat byty, ale musí dodržovat protipožární ochrany a dělat běžné údržby a opravy bytů. Před nastěhováním jsme byt dávali do kupy ( mám nafocený stav bytu ) 14 dní. Nebyl k bydlení. Nájemce poté přišel, vzal si kauci, přinesl smlouvu a trval na tom, že ve smlouvě bude nízká částka za nájem, ale budeme dávat jednou tolik na ruku, aby nemusel platit daně. Mám k dispozici důkazy, že opravdu dáváme více, než nám určuje smlouva. Dále je v podnájmu kotel na tuhá paliva již 5 let bez revize, protože už je starý a revizi na něj nikdo neudělá. Nájemce tuto situaci nijak neřeší a v kotli se samozřejmě topí. Tudíž nás všechny, včetně dětí, ohrožuje na zdraví. Teď to podstatné. Bohužel jsme museli kvůli tomuhle podnájmu dát pryč psa. Ale moje známá, u které byl, vážně onemocněla a pes se mi vrátil zpět ze dne na den. Netušila jsem to. Zvedla jsem telefon a že si mám přijít pro psa. Tak jsem tedy psa vzala k nám, ale hned jsem nájemci volala. Ten mi telefon nezvedl ani nezavolal zpět. Druhý den nám řekl, že do konce měsíce má být pes pryč a nebo nás vyhodí všechny a nemáme nárok na výpovědní dobu, protože jsme porušili smlouvu kde stojí, že domácí mazlíček pouze se souhlasem nájemce. Bohužel na podnájemní smlouvu se nevztahuje občanský zákoník ve všech směrech. Podotýkám, že do teď jsme neobdrželi písemnou formou výzvu k nápravě situace a ani výpověď. Nikoho nerušíme, pes neštěká, neničí, v bytě čisto. Máme zde dvě děti. Smlouva na dobu neurčitou ve které stojí, že při nezaplacení nájemného tři měsíce, může dát nájemce okamžitou výpověď z nájmu. Jinak máme ve smlouvě 3 měsíční výpovědní dobu. A tak se ptám, máme možnost se nějak bránit? Opravdu může nájemce přijít a vyhodit nás na ulici, když nájem platíme, nic špatného neděláme, jen tu máme psa, ale ne schválně. Bere se toto jako hrubé porušení smlouvy s okamžitou výpovědí? Kontakt na majitele bytu nám odmítá dát. Myslíme si, že majitel bytu vůbec netuší, jakým způsobem vede podnájem. Podotýkám, že náš pes není jediný zde. Ve společných prostorách se nachází ještě jeden pes a tam problém není. Nechápu to a ráda bych se nějak bránila. Jakkoliv. Jestliže nájemce tvrdí, že porušujeme smlouvu, tak on ale také. V případě, že tedy doteď nemáme od nájemce žádný papír o výpovědi, mohu ji podat já sama? Tím pádem nám poběží 3 měsíce a máme šanci si hledat něco jiného, ale ty 3 měsíce odbydlíme se psem a to právě nájemce nechce a chce nás na konci měsíce vyhodit. Máme tu dvě děti a jsme naprosto bezproblémový, tak snad máme taky nějaká práva. Děkuji za přečtení a případnou radu.

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • macicekkajik23.2. 8:55

    Bez písemné výzvy k nápravě a písemné výpovědi, vás vyhodit z bytu nemůže. A pokud to nastane, máte měsíc na vystěhování. A když máte důkazy o tom, že mu dáváte větší nájem než máte ve smlouvě, nahlásila bych to finanční úřad, každé nahlášení musí finančák prověřit. Každopádně bych si hledala jiný nájem.

  • na majitele bych se podívala přes katastr nemovitostí a zkusila ho alespon písemně kontaktovat. nájemce očividně dělá něco za zády majitele. a možná je pes jen záminka - byt jste dali do pořádku a tak na tom chce vyzískat něco víc.

  • Francy23.2. 8:28

    Všechno špatně už od začátku, to jste byli v tak blbé situaci, že jste kývli na tohle? Dávat byt do pořádku, před podepsáním smlouvy? Platit 2x tolik než je ve smlouvě? 8-o Pokud je ve smlouvě uvedeno, že pes jen přes souhlas a vy ho tam máte bez souhlasu, tak ano, porušili jste smlouvu a může vás i hned vystěhovat. Urychleně bych si hledala jiný nájem a odstěhovala se, co nejdříve. Píšete, že máte důkazy o skutečné výši nájmu, ale pokud se nechcete pouštět do dlooouhého občansko-právního sporu, tak jsou vám k ničemu. Poučení pro příště, podnájmy zásadně nebrat a vše určit ještě před nastěhováním.

  • Majitel nemůže dát do smlouvy, že nesmí být v bytě pes nebo jakýkoliv jiný zvíře, stejně tak si nemůže určit maximální počet osob v bytě, nebo třeba že tam nechce mít Romy, černochy apod. Takže zákon porušuje on. Na druhou stranu kývnout na to, že mu budete platit dvojnásobek než je ve smlouvě, že jste byt dávali dohromady vy, to je vaše blbost. Podejte výpověď vy a hledejte si něco jinýho. Taky bych ho nahlásila na finanční úřad, to je slušný ochcávání systému. Kvůli kotli bych ho nahlásila taky, ohrožuje tím všechny obyvatele domu, ne jenom vás. ;) Příště si dejte pozor na smlouvu a trvejte, aby v ní byla správná částka nájemnýho.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 79 286 otázek, kterým se dostalo 268 062 odpovědí a 406 951 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist