NAŘÍZENÁ DOVOLENÁ

Otázku položila: Anonymní uživatelka #408287 5.4.2020 9:47

Ahojky kolik dní mi muže zaměstnavatel nařídit dovoleny a určit kdy chce sám. V práci mi tvrdí že muže i celou a na internetu taky. Má s tím někdo zkušenosti. Mužu si vůbec nějakou dovolenou naplánovat sama?Nebo musím doufat že mi zaměstnavatel nechá 14 dni na mém výběru.
Ps: Kdyby tu byl někdo kdo se vyzná v zákoníku byla bych rada.

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • almi5.4.2020 14:42

    Už ti tu holky odpověděly. Pro upřesnění:
    Dle Zákoníku práce ti zaměstnavatel může určit čerpání celé dovolené (nikoliv nařídit). Měl by ti poskytnout alespoň jednu část dva týdny v kuse. Výjimkou je pouze, pokud ti zbyla dovolená z předchozího roku (lze jen ve zvláštních případech), tak tu by ti měl určit čerpat do 30.6. následujícího roku, pokud tak neučiní, můžeš si určit její čerpání sama. V každém případě ale musí jedna, nebo druhá strana, té druhé to čerpání oznámit minimálně 14 dní předem. Pokud zaměstnavateli nebrání třeba závažné provozní důvody, většinou se s ním dá předem domluvit. Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců. Většinou se vystavuje začátkem roku.
    Záleží tedy opravdu, kde člověk pracuje, jestli se dá se zaměstnavatelem domluvit, nebo jestli ten se opravdu striktně drží kvůli svému provozu nějakého svého plánu.

  • Dovolena je odvozena od toho, že ti zaměstnavatel dovolí nebýt v práci. A ano, může ti ji nařídit celou, ale ještě jsem neviděla, ze by to tak bylo. Je to o dohodě.

  • Ano, muze to naridit kdy vybrat celou dovolenou. Uz jsem se s tim i setkala, kdyz jsem moje mamka pracovala v socialnich sluzbach meli tozplanovanou celou dovolenou od zamestnavatele. Ted dela ve skolce a ma to samy..

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 77 935 otázek, kterým se dostalo 262 314 odpovědí a 402 547 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist