Manko na kase

Otázku položila: Anonymní uživatelka #364646 28.6.2020 15:12

Dobrý den,
pracuji brigádně už přes rok v jedné provozovně rychlého občerstvení. Včera večer se zjistilo, že v mé kase chybí docela dost peněz, něco přes 700. Samozřejmě mě to mrzelo, nechápu, jak se to mohlo stát, za navíc to možná ani nebyla moje chyba, když jsem měla pauzu na jídlo, na mé kase byla na chvíli jiná pracovnice, ale kasa je na moje jméno, proto jsem beze slov chybějící částku zaplatila ze svého.
Jeden známý mi však řekl, že je to pěkná blbost, prý pro takovéto případy existují pojištění a je dokonce protizákonné, abych to platila ze svého Navíc ta kasa byla sice přidělena mně, ale odpovědnost nese vedoucí směny. U nich v práci se prý stalo něco podobného, chyběly prý asi tři tisíce, ale ten dotyčný neplatil nic.
Hádat se s vedením nechci, protože by mě nejspíš vyhodili, kdybych protestovala, ale stejně mě zajímá, jestli je to pravda, že je protizákonné po mě chtít, abych doplácela.

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

 • babillage28.6.2020 15:21

  Me by spis zajimalo, proc a na zaklade jakeho zakona by to melo byt protizakonne.
  Co ja vim, tak za kasu/pokladnu ma hmot.zodpovednost ten, komu je sverena. ...takze co chybi, museli vzdy doplacet (byt tedy nemluvim o kase v obchode).
  Asi taky zalezi na druhu pojistky. Kdyz jsem behem VS brigadovala v hotelu, tak se pojisteni vztahovalo pouze na urc.pripady (loupez.prepadeni napr.), ale kdyz chybelo v kase na konci smeny, platili to recepcni ze svyho.

 • AnnAnny28.6.2020 15:36

  Není to protizákonný je to prostě zodpovědnost té prodavačky.delam v obchodě a taky už jsem měla manko a musela jsem bezeslov platit v ten den ze svého. Ale blbý je že o pauze na živý pokladně jela jiná prodavačka. Pak samozřejmě může být možnost že ty peníze vzala dokonce ona, nebo udělala chybu ona. Takže v tom bych se klidně hádala. :-) a třeba jste to měly zaplatit na půl. My to máme tak že na každé kase je jen jeden a nikdo jiný nesmí a ten jeden za to prostě zodpovídá.

 • Francy28.6.2020 15:37

  Máš podepsanou hmotnou odpovědnost? Pokud ano, pak veškeré manko jde za tebou a musíš to vyrovnat. V Albertu si každá prodavačka hlídá svou kasu, např v Kauflandu je společná pokladnička, kde se ukládají dyška a z nich se pak poplatí manka, pokud jsou. To jsou mé zkušenosti, nevím jestli to tak ještě stále je. A že by to bylo protizákonné? To se mi nezdá, proto se zaměstnavatel chrání právě hmotkou. Prostě si udělala chybu a musíš to zaplatit. A že si nechala o pauze otevřenou kasu na svoje jméno? Pěkná blbost. Pokud to jinak nejde, tak trvej na vyřešení od vedení.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 77 708 otázek, kterým se dostalo 261 371 odpovědí a 401 951 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist