Deprese?

Otázku položila: Anonymní uživatelka #397916 22.1. 0:03

Ahojte, jsem asi už 3 měsíce po rozchodu s přítelem a začala jsem na sobě pozorovat změny. Jelikož jsem v maturitním ročníku, mám hodně stresu ve škole, stres doma a málokdy usínám s klidem. Celý prosinec se se mnou táhne špatná nálada, jsem schopná celé dny prospat, nedokážu se z ničeho upřímně radovat, aniž by to nebyla přetvářka před okolím, jsem vyčerpaná a unavená bez důvodu. Ze školy nejsem schopná se jít učit, protože lehnu do postele s absolutním vyčerpáním. Vyhýbám se možnostem jít někam mezi lidi a radši jsem zavřená doma. S ex přítelem jsme se začali bavit jako kamarádi, ze začátku to bylo v pohodě, ale zase mi je z toho na nic. Taková nálada se se mnou táhne i celý leden, někdy mám světlejší chvilky a dobrou náladu, ale převažuje ta špatná, kdy si přijdu k ničemu, mám vztek sama na sebe a nejraději bych tady nebyla. Ráno vstávám s pocitem, že mě nic fajn za ten den nečeká. Nikdy jsem taková nebyla, byla jsem vždycky optimistická, ale poslední měsíce se tohle se mnou táhne. Byla mi zjištěna velká chudokrevnost, může to být příčina proč se takhle cítím? Byla bych ráda za každou vaší zkušenost. :-)

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

 • Ahoj, možná by stálo za to si o tom s někým promluvit, ale pokud se to s Tebou táhne od rozchodu s přítelem pak myslím, že je to prostě "jen" smutek (i když i ten se může zvrhnout v depresi). Je pravda, že se říká, že po třech měsících od rozchodu by mělo přijít první zlepšení, to se u Tebe zřejmě neděje.
  Napadá mě, jestli jsi se třeba až příliš nenutila do optimismu a veselosti, do přátelství s ex. apod., to vlastně tu rekonvalescenci z rozchodu mohlo narušit a značně prodloužit. Smutek - aby se nezvrhl v depresi - má několik fází, kterými je nutno projít a prožít si je. Zahrnuje to truchlení i vztek, které se mohou střídat. Teprv po určité době přichází smíření - ale nedá se to moc urychlit ani obejít. Tím nemyslím, že bys měla být celé dny zavřená doma a brečet do polštáře, ale že nutit se do veselosti a postoje "vlastně se nic nestalo, s bývalým jsme kámoši" Ti ve výsledku mohlo spíš ublížit než pomoct. S ex bych na Tvém místě úplně přerušila kontakt a zkusila se z toho vypovídat (třeba i kamarádce), případně vybrečet a pořádně vyvztekat. Pokud by se to další týdny a měsíce vůbec nelepšilo, pak by asi bylo na zvážení řešit to s nějakým odborníkem.

 • Začnu s tou chudokrevností, což určitě může mít za následek velkou únavu. Také jsem to tak měla. Zajdi za doktorem a nech si napsat kvalitní železo.
  A teď k Tvému hlavnímu problému. Vím, jak se cítíš, zažila jsem si to před pár lety. Můj ex přítel se se mnou rozešel před Vánoci, resp. na konci listopadu (no lepší čas si vybrat nemohl). Bydleli jsme spolu, takže já než abych se těšila na Vánoce a užívala si pečení cukroví a nakupování dárků, jsem sháněla nové bydlení a řešila, jak to všechno vlastně bude.
  Byla jsem na tom opravdu špatně, protože jsem na něm byla hodně závislá. I přesto, že jsme bydleli v Praze, neměla jsem téměř žádné dobré kamarádky, jen v práci a on byl velkým mým světem, což je špatně.
  Po rozchodu jsme se stýkali, nechtěla jsem kontakt úplně přerušit, ale byla to veliká chyba, zjistila jsem, že on by se mnou chtěl udržovat vztah kvůli sexu, ale už nic víc. Další chyba.
  V té době, když mi bylo nabídnuto, abych odjela do zahraničí, tak jsem to brala jako znamení, i když se mi tam vlastně moc nechtělo, dala jsem výpověď v práci, z nového bytu a za čtrnáct dní jsem už seděla v letadle.
  Takže moje rada, přeruš s ním veškeré kontakty, pokud to opravdu nezvládáš, jen Ti to ubližuje.
  Zkus ve svém životě něco změnit. Píšeš, že máš před maturitou, snaž se, najdi si školu daleko od Tvé střední, jeď na jazykový pobyt do zahraničí. V současné době máš tolik možností. Věř mi, pomůže to.
  (Mmj. já si po ročním pobytu mimo republiku vezla domu přítele, teď už manžela, a už máme spolu tři krásné děti a také jsem zjistila, že se ke mně můj ex opravdu nechoval hezky. Takže věř tomu, že všechno se děje z nějakého důvodu a udržovat si v životě lidí, kteří Ti způsobují špatnou náladu a deprese, nemá smysl.)
  Přeji hodně štěstí.

 • Že zkušenosti... nejlepší je přetrhat veškerý kontakty s EX. Nedělá a nikdy už to nebude dělat dobrotu. Vnitřně i když to nepřiznas, doufám že se k sobě vrátíte protože jste v kontaktu. Ne, zruš kontakt. Minimálně na dobu 9tydnu a víc... nepsat, nepotkavat se, fb vymazat z přátel.
  Najdi si něco co by tě mohlo bavit - plavání, běhání, četba, fitko, učení nového jazyků. ....ano ze začátku jdeš sama proti sobě, ale zkusit dělat pravidelnou věc, je nejlepší. Lepší jsou aktivity co tě fyzicky unaví. Budeš spat jak mimino.
  Případně si domluvit schůzku u psychologa, není to žádná ostuda. Sezení se pohybuje cenove cca 400-1000kc. Záleží na městu a prestiži doktora. Držím pěsti

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 72 921 otázek, kterým se dostalo 244 422 odpovědí a 382 791 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist