Alergie na lepek/celiakie - zkušenosti

Otázku položila: Anonymní uživatelka #403979 16.11.2019 12:06

Ahoj, je tu někdo, komu zjistili alergii na lepek nebo celiakii? Případně někdo, u koho měli podezření a nepotvrdilo se to? Jaký jste měli příznaky, jak dlouho trvalo, než vám to zjistili, jak probíhaly testy?

Jde o to, že jsem loni v červnu skončila v nemocnici s akutní gastroenteritidou (průjmy). A od tý doby se to veze. Občas jsem měla průjem, bolelo mě břicho, žaludek. Jindy mi zase delší dobu nic nebylo. Ale teď poslední asi 2 měsíce je to čím dál horší. Už předtím jsem byla na sonu - všechno v pořádku. Jaterní testy, CRP taky v pořádku. Už mám 3 týdny v kuse průjem, u obvoďáka jsem byla 1.11., CRP v pořádku, takže zánět žádný. Pozoruju, že když jím pečivo, těstoviny apod., tak mám zásadně po nějaký době průjem a strašný křeče v břiše. Jsem hrozně unavená a slabá. Dělá se mi vyrážka na nohách a na rukách a nevím z čeho. Občas mi nateče ret a taky nevím, proč. Na pohotovosti mi bylo řečeno, že je to pravděpodobně alergie, ale když se mi to stalo poprvý, jedla jsem jenom chleba s máslem a sýrem a pila neslazenej ovocnej čaj. Dál se to ale neřešilo, vyrážky vůbec. Brala jsem to, že mám alergii na aviváž nebo prací prášek. Dostala jsem žádanku na kolonoskopii, kam je objednací doba minimálne 3-4 měsíce! Sestra je tam protivná, takže stále nejsem objednaná, asi budu hledat něco jinýho, jestli neberou dřív. Poslali mě na alergologii, aby vyloučili alergii na lepek. Tam jsem byla včera, ale na odběry jdu v pondělí (budou testovat alergii na lepek, laktózu a celiakii a pak takový běžný jako jablka, ořechy atp.) Byli jste někdo na krevních testech? Za jak dlouho jste věděli výsledky? Jaký byl další postup? Jsem z toho úplně hotová, studuju vysokou školu, do toho chodím do práce. Je mi furt blbě, jsem úplně hotová. Nemůžu se soustředit, ve škole mi to teď vůbec nejde, je to hrozně náročný a všechno strašně dlouho trvá :( Už jsem celkem smířená, že budu mít bezlepkovou dietu, radši bych, kdyby to byla jenom alergie. Spousta lidí se mě nezávisle na sobě jenom na základě příznaků ptalo, jestli nemám celiakii. Obvoďák i alergolog mají podezření. Ale nechápu tu kolonoskopii, celiakie se zjišťuje přes žaludek odebráním vzorku ze začátku tenkýho střeva. Kolonoskopie je tlustý střevo a případně konec tenkýho. Jsem už zoufalá :(

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Ivisek716.11.2019 12:55

    Já mám celiakii diagnostikovanou asi 2 roky.. Začalo to postupně, bolesti břicha jen občas, třeba 1-2xza týden.. Pak se přidal průjem. Ale ne každý den. Nebyla jsem schopná vypozorovat po jakém jídle to je. A když se to postupně zhorsovalo, že mě břicho bolelo čím dál častěji a průjem byl taky častější udělali mi testy z krve na celiakii.. To ale bylo negativní, takže jsem šla jak na gastroskopii (tímto vyšetřením se diagnostikuje právě celiakie) a vzali mi vzorky že střeva a histologie potvrdila celiakii.. Byla jsem i na kolonoskopii a to proto, aby se vyloučila crohnova choroba nebo ulcerozni kolitida. To bylo negativní.. Takže teď celý život musím dodržovat bezlepkovou dietu, ale člověk si zvykne. Jenom ti poradím, nedrz dietu před vyšetřením. Pokud bys šla na gastroskopii a už si lepek nejedla, tak musíš 3mesice před tímto vyšetřením opět lepek jist aby se něco prokázalo..

  • babillage17.11.2019 20:44

    Taky jsem celiak,
    ale trochu "jineho typu" nebo jak to nazvat. Mela jsem dlouhodobe prilis vysoke leukocyty a nevedel se zdroj a lecila jsem exemy. Az prave na alergu napadlo doktorku udelat krevni test na celiakii. Vysledky mirne zvysene, poslala me na gastro. Tam zopakovali krevni testy a pak prave z odberu vzorku z ten.streva zjistili, ze jsem celiak dle Marsche 3b (tj. druhy nejvyssi stupen) a exem neni exem, ale Duhring, tj. kozni projev celiakie.
    Ta nemoc ma ruzne priznaky, ale postup, co se deje po podezreni je stejny.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 75 569 otázek, kterým se dostalo 252 977 odpovědí a 394 887 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist