Klidný spánek Vás i miminka

Respisense na plencePro každého rodiče je jeho miminko tím největším pokladem, střeží ho a stará se o něj a nejraději by u něj byl nepřetržitě. Ale každý rodič také ví, jak je úkol bdít nad svým robátkem náročný a že být ve střehu 24 hodin denně opravdu nejde. A proto existují různá mechanická zařízení, která na vaše malé dávají ve chvílích vaší nepřítomnosti pozor. Jsou to různé „chůvičky“ a „hlídači“. Jedním takovým hlídačem je i monitor dechu, který dává pozor, jestli vaše miminko správně dýchá, a pokud nastanou komplikace, ihned vás na ně upozorní.

Mnoho rodičů si řekne, že taková věc je zcela zbytečná, že všechny tyto pomůcky jsou přeceňované a jsou pouhou reklamní bublinou, která má z rodičů tahat další a další peníze. Je dobré si však uvědomit, co je přednější. Samozřejmě, že rodič může u svého miminka neustále bdít a ve většině případů to zvládne i bez „hlídače“. Bohužel ale existují případy, kdy se může opravdu něco stát. Ať už jde o syndrom náhlého úmrtí kojence nebo mnohem častější situace, kdy se dítě může v noci dávit nebo dusit.
Monitor dechu je celkem jednoduchá věcička, která zaznamenává, jak vaše dítě dýchá. Sleduje rytmický pohyb, a pokud se zpomalí nebo zastaví, ihned vás pomocí zvukových a světelných signálů upozorní.

Existují dva druhy těchto zařízení. Jsou to buď desky, které se dávají pod matraci dítěte, které ale nejsou tak přesné a spolehlivé. Novinku jsou malé „krabičky“, které se připínají k plence miminka a jsou dnes jedny z nejspolehlivějších a nejbezpečnějších, protože neobsahují žádná poutka ani drátky, na kterých by se dítě mohlo poranit, a nebrání mu v pohybu, jsou přenosné a jednoduché na ovládání.

Monitor dechu za plenku, můžete používat nejen klasicky v postýlce, ale využijete ho i třeba v kočárku nebo v autosedačce. Miminko dokonce může ležet vedle vás v posteli, protože monitor zaznamenává pouze pohyb dítěte a na rozdíl od klasických deskových monitorů si nevšímá vnějšího prostředí. V případě zástavy dechu začne jemně vibrovat, čímž povzbudí miminko k dalšímu nádechu. Pokud dýchání do 5 sekund nezačne, zapne zvukovou a světelnou signalizaci.

TIP: Některé zdravotní pojišťovny na monitor dechu dokonce nyní nově přispívají, a to částkou až 1 000 Kč. Více na www.speteklidne.cz nebo na www.respisense.cz.

Na nejčastější dotazy, týkající se spánku miminek odpovídá pediatr MUDr. Klára Šillerová

1. Jaké jsou nejčastější příčiny nočního buzení dítěte?

V novorozeneckém a kojeneckém věku je nejčastější příčinou hlad dítěte, dále bolesti - nejčastěji bříška tzv. kolika 3. měsíce, v pozdějším věku bolesti při růstu zoubků, také jiné nepohodlí - např. naplněná plenka, přehřátí či podchlazení, strach ze samoty - v děloze slyšelo tlukot srdce matky, bylo v omezeném prostotu, nadnášené plodovou vodou a zvyklé na pohupování při chůzi matky, dále opomíjenou ale docela častou možností pláče kojence, který není způsoben hladem je např. omotání vlasu maminky okolo prstíku dítěte.

2. Uvažuji o pořízení monitoru dechu, jsou dnes nějaké novinky v této oblasti?

Novinkou je možnost snímat pohyby dítěte při dýchání pomocí čidla na těle miminka, které se klipsem připevní přímo za plínku. Tím se snižuje riziko tzv. falešných alarmů, které je časté u monitorů dechu, které mají snímací podložku do postýlky, ale hlavní výhoda těchto monitorů za plenku je možnost monitorování kdykoliv a kdekoliv.

3. V noci se často budím hrůzou mám strach, aby se miminko v noci neudusilo. Četla jsem o syndromu náhlého úmrtí. Jak často skutečně hrozí?

Výskyt syndromu náhlého úmrtí kojence ve vyspělých zemích je cca 1:1000 kojenců, kojenec přitom nevykazuje žádné známky onemocnění před úmrtím a ani poté nejsou shledány žádné patologické odchylky. Je známo několik rizikových faktorů - poloha při spánku, nejrizikovější je poloha na bříšku - dítě vdechuje vydechovaný vzduch a tím se zvyšuje obsah oxidu uhličitého v krvi, což má tlumivý vliv na dechové centrum. Dále vliv teploty - při přehřátí je vyšší riziko, vliv kouření u rodičů hlavně matky zvyšuje riziko, dále je to mužské pohlaví a samozřejmě předčasné narození dítěte. Prevencí je kojení, kvalitní matrace, nepřehřívání dítěte, poloha na zádech či boku při spánku a samozřejmě monitorování dýchacích pohybů.

Nejlepší rádkyně

Aktivita na WomenZone

TOPlist